خدمات روز

آنافیلاکسی و علایم آن

آنافیلاکسی‌ (شوک‌ آلرژیک‌) عبارت‌ است‌ از یک‌ پاسخ‌ آلرژیک‌ شدید به‌ داروها و بسیاری‌ از مواد آلرژی‌زای‌ دیگر که‌ زندگی‌ فرد را به‌ خطر می‌اندازد.
آن‌ دسته‌ از واکنش‌های‌ آلرژیکی‌ که‌ تقریباً بلافاصله‌ رخ‌ می‌دهند معمولاً شدیدترین‌ هستند.

علایم‌ شایع‌

امکان‌ دارد علایم‌ زیر در عرض‌ چند ثانیه‌ یا چند دقیقه‌ پس‌ از مواجهه‌ با ماده‌ای‌ که‌ به‌ آن‌ آلرژی‌ شدیدی‌ دارید رخ‌ دهند:
• حالت‌ سوزن‌ سوزن‌ شدن‌ یا کرختی‌ اطراف‌ دهان‌ • عطسه‌ • سرفه‌ یا خس‌خس‌ • تورم‌ صورت‌ و دست‌ها • احساس‌ اضطراب‌ • نبض‌ ضعیف‌ و سریع‌ • دل‌ پیچه‌ در ناحیه‌ معده، استفراغ‌، و اسهال‌ • خارش‌ در تمام‌ بدن‌ و اغلب‌ همراه‌ با کهیر • اشک‌ ریزش‌ • احساس‌ گرفتگی‌ در سینه‌؛ مشکل‌ در نفس‌ کشیدن‌ • تورم‌ یا خارش‌ در دهان‌ یا گلو • تپش‌ قلب • غش‌ • از دست‌ دادن‌ هوشیاری‌

مقالات روز

آنافيلاكسي ناشي از مصرف غذاي حاوي گندم

آنافيلاكسي يك واكنش حاد و بالقوه كشنده آلرژيك است كه در افراد مستعد ژنتيكي و به دنبال مواجهه تماسي، استنشاقي و يا خوراكي ماده آلرژن به وجود مي آيد. آنافيلاكسي به مواد غذايي در كودكان يكي از دلايل شناخته شده بروز واكنشهاي آلرژي است كه در بخش هاي اورژانس بيمارستانها تحت درمان قرار مي گيرند. در اين ميان، گندم به عنوان يك منبع مهم مواد غذايي يكي از شايعترين عوامل بروز آنافيلاكسي در كودكان است.  در این گزارش، يك شيرخوار ١٠ ماهه كه از سن شش ماهگي به دنبال مصرف غذاي حاوي گندم، دوبار دچار علايم آنافيلاكسي شده است، معرفي مي شود. تست پريك پوستي نشان داد كه بيمار حساسيت شديد نسبت به غلات و گندم، حساسيت خفيف به بادام زميني، پياز خام، ادويه كاري، ماهي، سيب زميني و شير خشك بيوميل داشت. سابقه اي از آسم و اگزما در بيمار و بستگان وي وجود ندارد. بيمار درمان دارويي دريافت نكرد و با توجه به فقدان واكسن جهت پيشگيري از بيماري، بيمار فقط تحت رژيم غذايي عاري از غلات و گندم قرار گرفت.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

علل شایع سرفه مزمن

رییس انجمن فوق تخصص عفونی اطفال با تاکید بر اینکه سينوزيت، وجود جسم خارجي، آسم و بيماري‌هاي عفوني از جمله بيماري سل؛ علل شایع سرفه مزمن هستند گفت: اگر بيماري دچار سرفه مزمن باشد، بايد سه علت اول كه جزو علل مهم است به دقت مورد بررسي و ارزيابي قرار گيرد.

دكتر محمدرضا بلورساز با اشاره به اینکه سرفه مزمن، به مواردي گفته مي‌شود كه سرفه بيمار بيش از مدت سه هفته به طول بيانجامد گفت: سرفه مزمن به علل مختلف ايجاد که عفونت‌هاي دستگاه تنفس و در راس آن بيماري‌هايي مانند پنوموني، آبسه ريه، پلورزي ريه، وجود كيست هيداتيك، كيست‌هاي مادرزادي، بيماري سل (از علل بسيار مهم)، برونشكتازي (از علل شايع سرفه مزمن) هستند.

وی افزود: بيماري‌هاي آلرژيك که شایع ترین آن بيماري آسم است نیز علل ایجاد سرفه مزمن محسوب می شود.

ادامه مطلب...

مصرف گوشت می‌تواند به واکنش آنافیلاکسی منجر شود

نتایج تحقیقات جدید محققان دانشگاه ویریجنیا نشان می‌دهد، مصرف گوشت احتمالا بیش از آنچه تاکنون تصور می‌شد، عامل بروز «آنافیلاکسی» به عنوان یک واکنش حساسیت‌زا، ‌شدید و بالقوه کشنده است.

بررسی 60 بیمار که به دلیل نامشخصی به واکنش‌های شدید حساسیت‌زا مبتلا شده بودند، نشان می‌دهد، مولفه‌ای در گوشت موسوم به «آلفا-گالاکتوز» (alpha-galactose) می‌تواند عامل بروز این واکنش‌ها باشد.

در این تحقیق، نمونه‌های خون ۶۰ نفر با واکنش‌های حساسیتی مورد بررسی قرار گرفت و در بدن آنها پروتئین‌های سیستم ایمنی به نام آنتی‌بادی‌های IgE کشف شد.

ادامه مطلب...

اصلاح تغذیه؛ روش سودمند برای درمان آلرژی

محقق و پژوهشگر گیاهان دارویی با بیان اینکه اصلاح تغذیه، شیوه‌ی سودمندی برای درمان آلرژی است، گفت: عارضه‌ی آلرژی با داروهای شیمیایی درمان قطعی ندارد.

«رحیم رسولی»افزود: درمان شیمیایی عوارض زیادی از قبیل بیخوابی، خواب‌آلودگی، پر فشاری خون و نارسایی کلیه‌ها را به همراه دارد.

وی ادامه داد: برای درمان آلرژی باید به جای داروهای شیمیایی از داروهای طبیعی و گیاهی استفاده کرد، البته در این زمینه سودجویان زیادی هستند از این‌رو باید آگاهانه رفتار کرد.

این پژوهشگر گیاهان دارویی با بیان اینکه اگرچه روش‌های درمانی طبیعی کند و بطئی است اما می‌توانند اثر قطعی داشته باشند، گفت: اگر به هنگام تمیز کردن خانه دچار عطسه می‌شوید تنها علت آن وجود گرد و غبار و ذرات خاک نیست برخی اشخاص بیش از دیگر افراد به مهاجمان ریز معلق در هوا واکنش نشان می‌دهند که آن سبب عطسه و آبریزش بینی و چشم می‌شود.

رسولی خاطرنشان کرد: مهاجمان معلق در هوا عوامل بیماریزا نیستند بلکه موادی بی‌آزار نظیر گرده‌ی گل‌ها، گرد و خاک، غبار پنهان که اغلب بر روی فرش، موکت لباس‌های پرزدار یافت می‌شود و «مایت» نام دارند.

ادامه مطلب...

حمله های آسم کودکان و سرماخوردگی

آسم شایع‌ترین بیماری مزمن در کودکان است، بطوری که 2 میلیون بیمار مبتلا به آسم در ایران وجود دارند. دکتر افشین پارسی‌کیا مدیر برنامه پیشگیری و کنترل آسم کشور با بیان این مطلب گفت: در حالی که بسیاری از کودکانی که فقط در اثر سرماخوردگی دچار حملات آسم می‌شوند سرانجام بهبود می‌یابند، اما این بیماری می‌تواند روابط اجتماعی کودک را دچار اختلال کند.

وی با اشاره به اینکه سرماخوردگی در کودکان محرک اصلی بروز حمله آسم به شمار می‌رود، اظهار کرد: حدود 90 درصد از حمله‌های آسم کودکان در اثر سرماخوردگی برانگیخته می‌شود، به طوریکه دو تا سه روز پس از آبریزش، دچار خس خس یا اشکال در تنفس می‌شوند و حتی پس از رفع سرماخوردگی دچار سرفه‌های شدیدی است که هنگام شب این مسأله تشدید می‌شود.

دکتر پارسی‌کیا آسم سرفه‌ای را نوع دیگری از آسم عنوان کرد و گفت: برخی از بیماران مبتلا به آسم هیچگاه دچار خس خس سینه و مشکل تنفسی نمی‌شوند و سرفه شدید تنها علامت آنهاست که در شب خصوصاً دچار سرفه پایدار و یا درهنگام فعالیت بدنی و ورزش دچار اینگونه سرفه می‌شوند.

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 22