خدمات روز

از این 5 عامل محرک آسم پرهیز کنید تا تابستان خوبی داشته باشید

 

کالج آلرژی، آسم و ایمیونولوژی آمریکا 5 محرک آسم را در تابستان یادآور شد تا در تابستان تنفس خوبی داشته باشید. این 5 عامل عبارتند از:


1- حشرات: علاوه بر نیش درد آور می توانند باعث واکنشهای شدید حساسیتی شوند لذا هنگامیکه در مجاورت غذا و نوشیدنی های شیرین قرار دارید مراقب نیش حشرات باشید چون اطراف این نوع غذاها تجمع بیشتری دارند.
2-  کلر: کلر موجود در استخر می تواند در برخی افراد مبتلا به آسم باعث شعله ور شدن آسم شان شود.
3- دود هیزم در پیک نیک ها: دود نیز علائم آسم را تشدید می کند لذا در مسیر جریان دود ننشینید.
4- تغییرات جوی: باد می تواند گرده گیاهان و غبار را جابجا کرده و باعث بروز علائم آسم شود.
5- میوه و سبزیجات: برخی از میوه ها از جمله هلو، سیب، طالبی باعث احساس سوزش دهان در برخی از افراد شود بویژه اگر این افراد حساسیت به گرده های گیاهان داشته باشند.

مقالات روز

سیگار کشیدن والدین شدت حملات آسمی کودکان را افزایش می‌دهد

محققان آمریکایی بر اساس نتایج تحقیقات خود هشدار دادند که قرار گرفتن کودکان دچار حملات آسمی در معرض دود سیگار به ویژه دود سیگار یکی از والدین در تشدید این حملات در آنها سهیم است.
این تحقیقات نشان می‌دهد 53 درصد کودکان دچار حملات آسمی که در معرض دود سیگار قرار دارند، ۳ برابر بیشتر به علت تشدید این حملات به پزشک یا اورژانس مراجعه می‌کنند. این تحقیقات از 972 کودک و نوجوان ۶ تا 19 ساله آمریکایی به که از حملات آسمی رنج می‌برده‌اند. این تحقیقات نشان داد که 45 درصد آنها به علت قرار گرفتن در معرض دود سیگار با تشدید حملات آسمی روبه‌رو بوده اند.
آسم یا تنگی نفس بیماری مزمن التهابی راه‌های هوایی است. ویژگی آن التهاب متغیر این راه‌ها و افزایش پاسخ دهی (واکنش) آنها در مواجهه با طیف گسترده‌ای از محرک‌ها می‌باشد. افراد مبتلا به این بیماری دچار حملات یا دوره‌های شدیدی می‌شوند که ناشی از واکنش حساسیتی و برونکواسپاسم قابل برگشت و انسداد مجاری تنفسی است. این حملات زمانی بروز می‌کنند که مجاری هوایی در ریه‌ها در اثر عوامل خاص محیط زیستی دچار بیش ‌فعالی شده و سپس ملتهب و مسدود می‌شوند. علایم مداوم این بیماری ممکن است شامل تنگی نفس، احساس فشار روی سینه، خلط و سرفه باشد.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

استفراغ و خونریزی در مدفوع از علائم شایع ابتلا به حساسیت غذایی

یک متخصص کودکان با تاکید به اینکه شایع ترین علت حساسیت غذایی کودکان شیر گاو است، گفت: 10 تا 15 درصد بزرگسالان به شیر پاستوریزه حساسیت دارند که باید از مصرف موادی که منجر به بروز حساسیت در آن ها می شود پرهیز کنند.

دکتر اکبر کوشانفر با اشاره به اینکه امکان  بروز حساسیت در نوزادان و کودکان به برخی از مواد غذایی وجود دارد، گفت: شایع ترین علت حساسیت غذایی کودکان شیرگاو است بنابراین زمانی که کودک به شیر گاو حساس است، باید از دادن مجدد این شیر به نوزاد پرهیز شود.

ادامه مطلب...

شستن دهان پس از استفاده اسپری استنشاقی ضروری است

یک دکترای داروسازی با اشاره به اینکه نحوه صحیح استفاده از اسپری های استنشاقی در مبتلایان به آسم اهمیت دارد گفت: برای پیشگیری از عفونت های قارچی دهان باید پس از استفاده اسپری دهان شسته شود.

دکتر حسین خلیلی با بیان اینکه آسم بیماری التهابی مزمن است که با حملات انسدادی و برگشت پذیر مشخص می شود گفت: در آسم خفیف بیماران دو نوبت در هفته دچار حمله تنگی نفس می شوند و در بین حملات هیچ علامتی ندارند.

وی با تاکید بر اینکه در این بیماران تعداد حملات آسم شبانه کمتر از دو نوبت در ماه است گفت: درمان این بیماران با استفاده از آگونیست های استنشاقی هنگام حمله است.

ادامه مطلب...

هندوانه میوه ای مفید برای پیشگیری از آسم

یک متخصص طب سنتی با اشاره به خواص هندوانه گفت: هندوانه میوه‌‌ای است که میزان بالایی سدیم و پتاسیم دارد به همین دلیل از بدن در برابر بیماری‌های مختلفی مانند آسم،سکته قلبی و برخی سرطانها مانند سرطان روده و پروستات محافظت می‌کند.

علی حسینی گفت: هندوانه میوه‌ای است که مزاج سرد و تر دارد و رنگ آن در ویتامینش تأثیری ندارد به همین دلیل، مهم این است که هندوانه کاملاً رسیده و شیرین باشد.

وی گفت:هندوانه منبع بسیار خوبی از ویتامین C و A است و نسبت به سایر میوه‌ها و سبزی‌ها، مقدار بیشتری بتاکاروتن دارد.

ادامه مطلب...

سوسک عامل آسم

دکتر مریم محلوجی‌راد، عضو هیات مدیره انجمن آسم و آلرژی ایران گفت: بوی تند غذاهای سرخ‌ کردنی، مواد‌ شوینده‌ با بوی شدید، سوسک و افزایش رطوبت باعث تشدید آسم می‌شوند.

وی اظهار داشت: ساختمان‌های امروز، وضعیت سالمی ندارند چرا که آشپزخانه‌ها در وسط آپارتمان جای دارند و به دلیل نبود تهویه مناسب، بوی غذا در محیط خانه پخش شده و باعث تجمع مواد آلرژی زا در داخل منزل و تشدید علائم آسم می‌شود.

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 18