خدمات روز

روزه داری در مبتلایان به آسم

نظر مراجع دینی در خصوص روزه داری در مبتلایان به آسم متفاوت است.

 

برخی معتقدند استفاده از اسپری هایی که در درمان آسم و کنترل حملات آن به کار می روند جزو غذاها و نوشیدنی ها محسوب نشده و لذا استفاده از آنها روزه را باطل نمی کند؛ اما به اعتقاد عده ای دیگر از مراجع عظام اسپری های استنشاقی به جهت آبی که در ترکیب آنها به کار رفته موجب ابطال روزه می شوند. بنابراین بر اساس نظریه گروه اول، بیماران آسمی (خصوصاً آسمی های خفیف) می توانند روزه بگیرند و در مواقع لزوم اسپری های استنشاقی استفاده کنند.

 

بر اساس نظر گروه دوم بیماران آسمی خصوصاً آنهایی که آسم شدید دارند نباید روزه بگیرند مگر اینکه بیماری به خوبی کنترل شده باشد. به علاوه در مورد تعدادی از بیماران می توان با نظر پزشک متخصص از اسپری های طولانی اثرتر استفاده کرد که در این صورت امکان بیشتری برای روزه داری فراهم می شود.

مقالات روز

اگزما به دنبال درمان با ليزر Pulsed Dye

 

Port-wine stain مالفورماسيون عروقي مادرزادي از عروق سطحي درم است كه با اكتازي مويرگ ها مشخص مي شود.

 

امروزه (Pulsed Dye Laser (PDL براي درمان چنين ضايعه هاي عروقي به كار گرفته مي شود.

 

عارضه جانبي به صورت اگزما تا به حال فقط در چند مورد گزارش شده است. در اين گزارش 3 مورد اگزما به دنبال درمان با PDL براي درمان port-wine stain در بيمارستان رازي گزارش مي شود.

 

ايجاد درماتيت بعد از ليزر PDL شايع نيست ولي گاهي ديده مي شود، لذا بيماران بايستي قبل از درمان در مورد احتمال ايجاد اين عارضه هم مطلع باشند.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

پنج آمادگى لازم براى حملات آلرژى شديد

عكس العمل سريع والدين در مواقع بروز آلرژى شديد در فرزندان بسيار كمك كننده است. براى داشتن يك واكنش سريع و مفيد والدين مى بايست آموزش ها و تجهيزات لازم را از متخصص آلرژى فرزندشان دريافت كنند.

 

١- اگر پزشك آلرژى فرزندتان اپينفرين تزريقى در مواقع اورژانسى تجويز كرده است، مطمئن باشيد كه همواره در دسترس او يا يك فرد بالغى كه همواره اوست باشد. به معلمش بگوييد كه هميشه اپينفرين تزريقى را كجا مى گذاريد و شيوه تزريق در مواقع اورژانس را نيز به او بياموزيد.

٢- علائم يك واكنش شديد از قبيل تنگى نفس و سرفه را بدانيد و آمادگى لازم براى اقدام سريع را داشته باشيد. دستورالعملى كه پزشكتان به شما آموزش داده است را اجرا كنيد. اين موارد را به فرزند خود و همراهان نزديكش نيز آموزش دهيد.

٣- بطور منظم شيوه تزريق از اپينفرين را مرور كنيد تا از خاطرتان نرود. چگونه سرنگ را بايد آماده تزريق كرد؟ در كدام محل بايد تزريق انجام شود؟ شيوه به دست گرفتن سرنگ و تزريق چگونه است؟ از پزشكتان بخواهيد كه عملى به شما آموزش دهد. به وب سايت شركت توليد كننده سرنگ مراجعه كنيد تا با جزييات بيشترى آشنا شويد. اگر فرزندتان خودش سرنگ را حمل مى كند حتما اين آموزش ها را به او نيز بدهيد.

٤- اگر فرزندتان دچار واكنش آلرژيك شديد شد در لحظه آمپول اپينفرين را به او تزريق كنيد و با اورژانس ١١٥ تماس بگيريد يا او را به نزديك ترين اورژانس برسانيد چون ممكن است موج دومى از علائم هم در راه باشد. آمپول اپينفريني را كه تزريق كرده ايد نيز همراه خود به بيمارستان ببريد.

٥- آمپول اپينفرين را طبق دستورالعمل كارخانه نگهدارى كنيد و همواره مراقب تاريخ انقضايش باشيد و در صورت منقضى شدن آن را تعويض كنيد.

منبع: www.kidshealth.com

آيا آلرژى موجب بروز آسم مى شود؟

اشكال خاصى از آلرژى هستند كه مى توانند موجب بروز آسم شوند: آلرژى هايى كه بر روى چشم و بينى تاثير مى گذارند و موجب آبريزش بينى و قرمزى و خارش چشم مى شوند.

هر ماده اى كه باعث آلرژى مى شود (مثل گرده گياهان) مى تواند آسم هم ايجاد كند. اما بدين معنى نيست كه هر آلرژى اى موجب بروز آسم شود يا هر آسمى به يك آلرژى مرتبط باشد.

 

بيشتر مبتلايان آسم، به اين موضوع پى برده اند كه وقتى در معرض آلرژن ها قرار مى گيرند وضع آن ها بدتر مى شود. آلرژن هاى شايع شامل گرده گياهان، غبار، مايت ها و... مى باشد.

وقتى آلرژى داريد، سيستم ايمنى شما آلرژن را به عنوان مهاجم خارجى در نظر مى گيرد و با توليد آنتى بادى به نام IgE به آن حمله مى كند. وقتى آنتى بادى به آلرژن متصل مى شود باعث توليد موادى از قبيل "هيستامين" مى شود كه  روى چشم، گلو، پوست، بينى و گلو اثر مى گذارد. وقتى راه هاى هوايى تحت تاثير هيستامين قرار مى گيرند مى توانند علائم آسم را تقليد كنند. (مثل سرفه، خس خس و تنگى نفس)

اگر مبتلا به آسم هستيد بهتر است كه خود را از نظر آسيب پذير بودن نسبت به آلرژى ها خود را ارزيابى كنيد. متخصصين آلرژى مى توانند بررسى كنند كه به ماده اى آلرژى داريد يا خير.

حتى اگر به ماده اى آلرژى داشته باشيد الزاما به اين معنى نيست كه آن ماده علائم آسم را در شما ايجاد كند. اجتناب از آلرژن ها در كنترل آسم بسيار كمك كننده است.

منبع: www.kidshealth.com

آنافیلاکسی


آلرژى هاى شديد كه بصورت ناگهانى بروز پيدا مى كنند و تهديد كننده زندگى فرد هستند "آنافيلاكسى" ناميده مى شوند. آنافيلاكسى مى تواند چند ثانيه بعد از برخورد با آلرژن يا چند ساعت بعد رخ دهد.

اگرچه آنافيلاكسى ها شايع نيستند اما اگر فرزند شما مبتلا به آلرژى هست، حتما بايد درباره آن بدانيد و آمادگى كافى براى برخورد با آن را داشته باشيد. آنافيلاكسى مى تواند با علائم رايج مانند ساير آلرژى ها شروع شود اما به سرعت بدتر شود و تنفس را دچار مشكل كند و موجب ورم دهان يا گلو، گيجى يا غش گردد.

امروزه آمپول هايى به اندازه يك خودكار بزرگ وجود دارد كه محتوى اپى نفرين تزريقى هست و همراه والدين يا كودكان بالغ تر مى باشد. با تزريق آن به ران واكنش آلرژيك توسط اپى نفرين تسهيل مى شود. اين اپى نفرين هاى تزريقى بايد هميشه همراه والدين، در منزل و حتى همواره همراه كودكانى كه اندكى بالغ تر شده اند باشد. حتى بهتر است اپي فرين تزريقى در خانه دوستان ونزديكان هم باشد.

آنتى هيستامين اصلا نمى تواند جايگزينى براى اپى نفرين باشد. بعد از تزريق خودكار اپى نفرين فرزند خود را به سرعت به يك اورژانس برسانيد تا در صورت نياز اقدامات بيشتر درمانى صورت پذيرد. بالغ بر ٢٠٪‏ آنافيلاكسى ها موج دومى هم دارند كه چند ساعت بعد از حمله اول هست. بنابر اين فرد بايد چند ساعتى در بيمارستان تحت نظر باشد حتى در صورتى كه حال عمومى خوبى داشته باشد.

خوش بختانه آلرژى هاى كشنده نادر هستند.در واقع هر سال آنافيلاكسى ها درصد بسيار كمى از واكنش هاى آلرژيك را تشكيل مى دهند.

منبع: www.kidshealth.org

انواع آلرژن ها (قسمت دوم)

 

آلرژن های غذایی

آكادمى آسم، آلرژى و ايمونولوژى آمريكا تخمين زده است كه حدود ٢ميليون يا ٨ درصد كودكان در اين كشور تحت تاثير وآلرژى غذايى هستند. شايع ترين مواد آلرژى زا به شرح زير هستند:

١- شير گاو: بين ٢تا٣ درصد كودكان زير سه سال به پروتئين هاى موجود در شير گاو حساسيت دارند. آلرژى شير گاو يعنى سيستم ايمنى بعضى ها غير طبيعى هست و به پروتئين هاى موجود در شير گاو پاسخ ايمنى مى دهند. طبيعتا مصرف پنير و ساير فراورده هاى لبنى نيز پتانسيل آلرژى را دارد.

٢- تخم مرغ در بيشتر غذاهاى كودك وجود دارد و معمولا بصورت جزيى مورد استفاده قرار مى گيرد ولى توانايى ايجاد آلرژى غذايى در كودكان را دارد و والدين را با چالش روبرو مى كند.

٣- ماهى و صدف: جزو موارد شايع ايجاد آلرژى غذايى در بزرگسالان هستند، البته اين دو از خانواده هاى غذايى متفاوتى مى باشند بنابراين حساسيت به يكى از آن ها الزاما به معنى حساسيت به ديگرى نيست.

٤- بادام زمينى: از علل شايع ايجاد آلرژى در اطفال هست. علاوه بر آن گردو، بادام، بادام هندى و فندق هم مى توانند موجب بروز آلرژى غذايى شوند.

٥- سويا: آلرژى سويا در بين نوزادان و كودكان كم سن و سال شايع تر از بزرگسالان است. نوزادانى كه آلرژى شير گاو دارند اغلب به فراورده هاى سويا هم حساس هستند. ممكن است اين آلرژى در اثر مصرف غذاهاى آماده اى كه در تركيب آن ها سويا وجود داشته باشد هم بروز كند.

٦- گندم: با توجه به اينكه در بسيارى از غذاهاى مصرفى روزانه وجود دارد از اهميت بالايى برخوردار است. در كنار آلرژى گندم تشخيص "بيمارى سلياك" هم مطرح است اما تفاوت آن ها در اين است كه علائم سلياك در روده باريك بروز مى كند ولي آلرژى گندم تظاهرات بالينى اى مشابه ساير آلرژى هاى غذايى دارد.

 

سایر آلرژن ها

١- آلرژى حشرات: در اغلب انسان گزش توسط يك حشره موجب خارش و قرمزى در محل گزيدگى مى شود اما در بعضى افراد موجب بروز واكنش آلرژيك خواهد شد.

٢- آلرژى دارويى: از ميان داروها آنتى بيوتيك ها بيشترين سهم را در بروز آلرژى دارويى دارند، همچنين بايد در نظر داشت بعضى از داروهاى بدون نسخه نيز مى توانند آلرژى بدهند.

 

٣- بعضى از محصولات آرايشى و مواد خشكشويى مى توانند موجب بروز كهير شوند. رنگ ها، تميز كننده هاى خانگى و برخى آفت كش ها نيز مى توانند موجب بروز واكنش آلرژيك شوند.

 

منبع: www.kidshealth.org 

صفحه 1 از 36