خدمات روز

چند توصیه کاربردی برای کاهش علائم آلرژی‌های فصلی

کاربردی ترین اقدامات طبیعی برای کاهش علائم آلرژی‌های فصلی به شرح زیر است:
1. سینوس‌های خود را روزانه شست و شو دهید. بهترین شیوه برای پاک کردن سینوس‌ها شست و شوی مجاری بینی با محلول آب نمک است. با انجام همین اقدام ساده یک یا دو بار در روز می‌توانید به میزان زیاد و یا حتی به طور کامل علائم آلرژی فصلی را برطرف کنید.
2. در روزهای خشکی که باد می‌وزد حتی‌الامکان در منزل یا سایر فضاهای بسته بمانید و از رفتن به فضای باز خودداری کنید. برای افرادی که آلرژی فصلی دارند بهترین زمان برای خارج شدن از منزل پس از یک بارندگی خوب است چون باران گرده‌های موجود در هوا را می‌شوید.
3. از تهویه کننده‌های هوا و فیلترها استفاده کنید. در فصل آلرژی پنجره‌ها را ببندید و دستگاه تهویه را روشن کنید.  در فضای خیلی مرطوب با استفاده از دستگاه رطوبت زدا هوا را خشک نگه دارید چون رطوبت زیاد باعث رشد هاگ‌ها و قارچ‌ها می‌شود و آلرژی را تشدید می‌کند.
4. به جای فرش و قالی از کف پوش استفاده کنید. قالی‌ها محل تجمع گرد وغبار و گرده‌ها و سایرعوامل آلرژی زا هستند.
5. کارهای باغ داری و گل کاری را به زمان پس از گرده افشانی و بعد از پایان فصل آلرژی موکول کنید.

مقالات روز

فست‌فود تاثیر درمانی اسپری‌ِ آسم را از بین می‌برد

پزشکان استرالیایی هشدار دادند که مصرف فست‌فودها و نوشیدنی‌های حاوی قند، اثرات درمانی یکی از پرمصرف‌ترین اسپری‌های دارویی مخصوص بیماران آسمی را از بین می‌برد.
پزشکان استرالیایی با تاکید بر تاثیر مخرب مصرف موادغذایی ناسالم بر اثرات درمانی این اسپری‌ها اظهار کردند: نتایج این تحقیق نگران‌کننده است زیرا معمولا تمایل مبتلایان به آسم به مصرف رژیم‌های غذایی حاوی چربی اشباع شده و قند، تاثیر درمانی داروهای آنها را خنثی می‌کند. بنابراین بیمارانی که از این گونه مواد خوراکی مصرف می‌کنند بیشتر خود را در معرض خطر حملات آسمی قرار می‌دهند زیرا رژیم غذایی‌ ناسالم در تسکین مجاری تنفسی‌ آنها اختلال ایجاد می‌کند. پزشکان استرالیایی در این مطالعه به بررسی «شاخص‌ التهاب‌زاییِ رژیم غذایی» در افراد مبتلا به آسم پرداختند و آن را با افراد سالم مقایسه کردند.
«لیزا وود»، یکی از محققان این مطالعه می گوید: در بررسی‌های انجام گرفته مشخص شد «شاخص‌ التهاب‌زاییِ رژیم غذایی» در مبتلایان به آسم بالاتر است. همچنین کارآیی ریه‌ها در یک سوم از بیمارانی که بالاترین «شاخص‌ التهاب‌زاییِ رژیم غذایی» را دارند تا حدود یک دهم کاهش می‌یابد. به نقل از روزنامه دیلی میل، پزشکان می‌گویند: یک واحد افزایش «شاخص‌ التهاب‌زاییِ رژیم غذایی»، احتمال ابتلا به آسم را حدود 62 درصد افزایش می‌دهد.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

آلرژی‌زاترین فضاها در خانه

خانه همیشه به عنوان محلی امن و سالم تلقی می‌شود اما حقیقت این است که برای مبتلایان به آلرژی همین مکان امن هم می‌تواند منبع عذاب و ناراحتی باشد.
در هر خانه‌ای مکان‌های مختلفی وجود دارند که محل تجمع ذرات آلرژی‌زا هستند و افراد آسیب‌پذیر و حساس را دچار مشکل می‌کنند. این مکان‌ها که بیش از همه نقاط دیگر در منزل محل مناسبی برای تجمع ذرات آلرژی‌زا هستند عبارتند از:

پنجره‌ها
دانه‌های گرده می‌توانند به راحتی از طریق پنجره‌های فاقد درزگیر وارد خانه شوند. لازم است برای جلوگیری از ورود آنها پنجره‌ها را درزگیری کنید.

زیر مبل‌ها
موثرترین شیوه برای رهایی از گرد و غبار، کاهش میزان آنها در خانه است. استفاده از یک پارچه نم‌دار و قرار دادن آن در زیر مبل و روی سطوح، گرد و غبار را به خود جذب می‌کند.

فرش‌ها

ذرات کوچک گرد و غبار به میزان زیادی تولید می‌شود که می‌تواند مسافت زیادی را در هوا جابه‌جا شوند. اگر از جمله افرادی هستید که به این ذرات حساسیت دارید لازم است تمام تلاش خود را برای از بین بردن آنها انجام دهید. برداشتن فرش‌ها و قالی‌های اضافی نقطه خوبی برای شروع مبارزه با این آلرژی‌زاهاست.


ادامه مطلب...

واحد مرکزی خبر صدا و سیما در کلینیک فوق تخصصی آلرژی

کلینیک خدمات فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، به عنوان یکی از معدود مراکز تخصصی فعال در کشور در زمینه بیماری های آسم و آلرژی تحت پوشش خبری واحد مرکزی خبر صدا و سیما قرار گرفت.

دکتر حسین بختو رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر صدا و سیما شیوع بیماری آسم و آلرژی و ناکافی بودن مراکز تخصصی خدمتگزار در این حوزه را از دلایل راه اندازی کلینیک فوق تخصصی آلرژی این نهاد عنوان کرد و گفت: این کلینیک در سال 1389 افتتاح شد و یکی از دلایل افتتاح این کلینیک  شیوع بسیار زیاد بیماری های آلرژیک در جامعه است که علت شیوع این بیماری ها مشخص است و با پیشرفت صنعتی و مدرنیته شدن بیشتر جوامع، شیوع بیماری های آلرژیک بیشتر شد چون این بیماری ها رابطه ی بسیار نزدیکی با آلاینده های صنعتی و آلاینده های موجود زندگی شهری دارند.

رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران نبود مراکز علمی – تخصصی در حوزه ی درمان بیماران آسم و آلرژی را از معضلات کشور دانست و بیان داشت: بیماری های آسم و آلرژی بیماری های مزمنی هستند که بسیاری از خانواده ها را درگیر خود می کنند، متاسفانه در کشور ما تنها چند مرکز انگشت شمار به صورت تخصصی در این بخش فعالیت می کنند که این امر منجر به سردرگمی بیماران و رها کردن درمان در نیمه راه می شود.

ادامه مطلب...

تشدید علایم رینیت آلرژیک با مصرف بی رویه داروها

یک جراح و متخصص گوش، گلو و بینی با بیان اینکه رینیت آلرژیک در 20 تا 30 درصد افراد جامعه بروز می کند گفت: مصرف بی رویه داروهای رینیت سبب تشدید علایم بیماری می شود.

دکتر خشایار احمدی با اشاره به اینکه رینیت التهاب داخل بینی است گفت: در این بیماری اغلب مراجعین از احساس پری بینی، انسداد و آ‌بریزش از بینی شکایت می‌كند.

وی با بیان اینکه رینیت‌ها به دو دسته  آ‌لرژیک و غیرآ‌لرژیک با علت خاص و بدون علت خاص (ایدیوپاتیک)تقسیم می‌شوند گفت: رینیت آ‌لرژیک بیماری شایعی است كه در 20 تا 30 درصد افراد جامعه دیده می‌شود كه دارای فاز حاد و فاز تاخیری (6 ساعت بعد از مواجهه شدن) است.

احمدی علا‌مت مهم رینیت آلرژیک را خارش همراه با عطسه، آ‌بریزش و احساس پری و گرفتگی عنوان کرد و گفت: در رینیت آ‌لرژیک مزمن بیمار ممكن است تنها گرفتگی و یا آ‌بریزش داشته باشد و در معاینه شاخک پایینی به رنگ صورتی كم‌رنگ است و به علت پرخونی سیاهرگ‌های بینی، در زمینه ته‌رنگ بنفش دارد.

ادامه مطلب...

بهار آمد؛ با آلرژی فصلی چه کنیم؟

با‮ ‬شروع‮ ‬فصل‮ ‬بهار، بسیاری‮ ‬از‮ ‬افراد‮ از‮ ‬عطسه‮ ‬و‮ ‬سرفه‌های ‬مکرر، خارش‮ ‬چشم‮ ‬و‮ ‬آب‮ ‬ریزش‮ ‬بینی‮ رنج‮ ‬می‮برند‮ و‮ ‬گله‮ ‬دارند‮.

آنها‮ ‬در‮ ‬گفت‌و‮‬گو‮ ‬با‮ ‬دوستان‮ ‬خود‬، براین‮ ‬نکته‮ ‬تأکید ‬دارند‮ ‬که‮ با‮ ‬شروع‮ ‬بهار‮، این‮ ‬علائم‮ همواره‮ ‬با‮ ‬آنهاست‬، به‮ ‬طوری‮ ‬که‮ ‮ ‬در‮ بعضی‮ ‬از‮ ‬روزهای‮ ‬این‮ ‬فصل‬، ترجیح‮ ‬می ‮‬دهند‮ ‬از‮ ‬منزل‮ ‬خارج‮ ‬نشوند و‮ ‬از‮ ‬زیبایی‬ها‮ ‬و‮ ‬شگفتی‬های‮ ‬خلقت‮ ‬خداوند‮ ‬در‮ ‬فصل‮ ‬بهار کمتر‮ ‬استفاده‮ ‬کنند‮. ‬آنها‮ ‬حتی از‮ ‬رفتن‮ ‬به‮ ‬پار‬ک‮ ‬و‮ ‬قدم‮‌‬زدن‮ ‬در‮ ‬آن‮ پرهیز‮ ‬می‬کنند‮ ‬و‮ ‬ترجیح‮ ‬می‬ دهند‮ ‬کمتر‮ ‬از‮ ‬فضای‮ سبز‮ ‬و‮ ‮ ‬طبیعت‮ ‬زیبای‮ ‬بهاری‮ بهره ‮‌‬ببرند‮.‬ این‮ ‬گروه‮ ‬که‮ ‬تعداد‮ ‬آنها‮ ‬کم‮ ‬نیست‮، آلرژی‮ ‬‬یا‮ ‬حساسیت‮ ‬فصلی‮ ‬دارند‮. اینکه‮ ‬آلرژی‮ ‬فصلی چیست‬؟ چه‮ ‬علائمی‮ ‬دارد؟ و‮ ‬از‮ ‬همه‮ ‬مهم‌تر، چه‮ ‬غذاهایی عوارض‮ ‬آن‮ ‬را‮ ‬تشدید‮ ‬کرده‮ ‬‬یا‮ ‬کاهش‮ ‬می‮‬ دهد‌، محورهای‮ ‬گفت‬گو با‮ ‬دکتر‮ ‬منصور‮ ‬رضایی، متخصص‮ ‬تغذیه‮ ‬و‮ ‬عضو‮ ‬هیأت‮ ‬علمی‮ ‬دانشگاه‮ ‬علوم‮ ‬پزشکی‮ شهید‮ ‬بهشتی‮ ‬است‮.

به چه دلیل برخی از افراد به آلرژی فصلی دچار می‌شوند؟


یکی از مسائلی که برخی از مردم با آن در فصل بهار، مواجه می‌شوند، آلرژی فصل بهار است. این آلرژی ناشی از استنشاق گرده‌های گیاهی ناشی از گرده‌افشانی گیاهان است. به عبارت بهتر آلرژی فصلی واکنش طبیعی سیستم ایمنی بدن به موادی است که به ظاهر، مضر نبوده و بی‌ضرر هستند، اما بدن نسبت به آنها واکنش‌های شدیدی نشان می‌دهد. این آلرژی یکی از شایع‌ترین انواع آلرژی‌هاست.

آیا آماری وجود دارد که براساس آن مشخص شود چه تعدادی از مردم از عوارض آلرژی در جهان رنج می‌برند؟

بله. تقریبا یک چهارم جمعیت جهان از عوارض آلرژی رنج می‌برند. از سوی دیگر، زندگی شهرنشینی و صنعتی‌شدن، به‌دلایل مختلف، باعث افزایش آمار مبتلایان به آلرژی فصلی شده است.

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 15