خدمات روز

راه های درمانی آنافیلاکسی

اصول‌ کلی‌
• اگر علایم‌ آنافیلاکسی‌ را در فردی‌ مشاهده‌ کردید و دیدید که‌ تنفس‌ وی‌ متوقف‌ شد:
◦ اورژانس‌ را خبر کنید یا به‌ فرد دیگری‌ بگویید این کار را انجام‌ دهد. (اگر این‌ اتفاق‌ برای‌ یک‌ کودک‌ افتاده‌ است‌، قبل‌ از خبر کردن‌ اورژانس‌، اقدامات‌ احیا را به‌ مدت‌ یک‌ دقیقه‌ انجام‌ دهید)
◦ فوراً تنفس‌ دهان‌ به‌ دهان‌ را آغاز کنید.
◦ اگر قلب‌ ضربان‌ ندارد، ماساژ قلبی‌ بدهید.
◦ تا زمانی‌ که‌ کمک‌ نرسیده‌ است‌، عملیات‌ احیا را ادامه‌ دهید.
• هر گاه‌ دارویی‌ را مصرف‌ می‌کنید، نسبت‌ به‌ امکان‌ بروز واکنش‌ آلرژیک‌ هوشیار باشید و آمادگی‌ این‌ را داشته‌ باشید که‌ به‌ محض‌ بروز علایم‌ اقدامات‌ لازم‌ را انجام‌ دهید. اگر قبلاً دچار واکنش‌ آلرژیک‌ شدید شده‌اید، همیشه‌ کیت‌ آنافیلاکسی‌ همراه‌ داشته‌ باشید.
• درمان‌ طولانی‌ مدت‌ مستلزم‌ حساسیت‌زدایی‌ است‌.
داروها
• تزریق‌ اپی نفرین (آدرنالین) تنها درمان‌ فوری‌ مؤثر است‌.
• داروهایی‌ مثل‌ آمینوفیلین، کورتیزون یا آنتی هیستامین ها که‌ پس‌ از آدرنالین تزریق‌ می‌شوند، جلوی‌ بازگشت‌ علایم‌ حاد را می‌گیرند.
فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
به‌ محض‌ بهبود علایم‌ حمله‌، فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ عادی‌ خود را از سر بگیرید اما اگر علایم‌ دوباره‌ برگشتند، باید 24 ساعت‌ تحت‌نظر باشید.
رژیم‌ غذایی‌
از خوردن‌ غذاهایی‌ که‌ به‌ آنها آلرژی‌ دارید خودداری‌ کنید.
در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه کرد؟
• اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ آنافیلاکسی‌ را بروز داده‌اید؛ این‌ یک‌ اورژانس‌ است‌! فوراً درخواست‌ کمک‌ اورژانس‌ کنید.
• اگر علایم‌ جدید و نامنتظره‌ بروز کرده‌اند. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

مقالات روز

مصرف مواد غذايي و شيوع علايم آسم و آلرژي در کودکان

شيوع آسم و ساير بيماري هاي آلرژيک طي سه دهه گذشته رو به افزايش است. فاکتورهاي ژنتيکي، توجيه کننده افزايش آلرژي در اين مدت نبوده و مطالعات متعددي احتمال وجود رابطه بين فاکتورهاي محيطي از جمله رژيم هاي غذايي و افزايش شيوع اين بيماري ها را مطرح کرده اند.

تحقيق حاضر با هدف تعيين رابطه مصرف انواع مواد غذايي و ميزان مصرف هر يک با شيوع علايم اين بيماري ها در شهر يزد اجرا شده است.

اين تحقيق توصيفي - تحليلي است که به روش توصيفي مقطعي بر روي 2768 نفر از کودکان 6 تا 7 ساله سال اول مدارس ابتدايي و 3201 نفر نوجوانان 14-13 ساله مدارس راهنمايي شهر يزد انجام شده است.

داده ها بوسيله پرسشنامه استاندارد ايساک جمع آوري گرديد و پرسشنامه ها توسط نرم افزار Epi6 به کامپيوتر وارد و توسط SPSS مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. در گروه سني 7-6 ساله شيوع علايم خس خس سينه، رينيت آلرژيک و اگزما به ترتيب 10.9%، 15.5% و 7.3% و در گروه سني 14-13 ساله به ترتيب 20.3%، 42.7% و 14.8% مي باشد.

در کودکان 7-6 ساله بين مصرف بالاي کره حيواني، شکلات، شيريني، پفک و چيپس با افزايش فراواني رينيت آلرژيک ارتباط معني داري وجودارد.

در نوجوانان 14-13 ساله نيز بين فراواني علايم خس خس سينه و مصرف زياد غذاهايي مانند شکلات، پفک، چيپس و تخم مرغ ارتباط معني داري مشاهده مي شود.

نتایج تحقیق نشان داد؛ مصرف بعضي از غذاها از جمله غذاهاي حاضري مثل پفک و چيپس در کودکان و نوجوانان همراه با افزايش علايم بيماري هاي آسم، رينيت الرژيک و اگزما است.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

استفاده از بخور در زمستان ممنوع!

دکتر مسعود موحدي، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران و رئيس کميته کشوري آسم و آلرژي گفت: ميانه شيوع آسم در کشور حدود 10 درصد است. در جمعيت روستايي شيوع 5 درصدي را شاهد هستيم و در تهران شيوع آسم به 35 درصد هم مي رسد.

وي با بیان اینکه کاهش يا افزايش شيوع آسم در آينده را به سياست گذاري هاي مسئولان بستگي دارد، افزود: مي توان از مردم با آموزش صحيح و اصولي در کاهش آلاينده ها و آلرژن هاي فضاي بسته کمک گرفت.

اين فوق تخصص آسم و آلرژي ژنتيک را مهمترين عامل زمينه ساز آسم در کودکان دانست و افزود: بيش از 66 درصد علل ايجاد آسم در کودکان زمينه‌هاي ارثي و ژنتيک است به نحوي که در دوقلوهاي همسان اگر يکي از آنها دچار آسم شود به احتمال 66 درصد آن قُل ديگر نيز دچار آسم مي شود.

وي ضمن تأکيد بر زمينه‌هاي ارثي، عوامل محيطي را نيز جز علل مؤثر ايجاد آسم دانست و گفت: مهمترين عوامل محيطي ايجاد کننده آسم کودکان مواد حساسيت زا (آلرژن ها)و آلاينده‌ها هستند.

ادامه مطلب...

همه دلایل تنگی نفس

یک فوق تخصص آسم و آلرژی با بیان اینکه گاه تنگی نفس به دلیل بیماری‌هایی مانند سل ریه بروز می‌کند، گفت: گاهی هم این مشکل مربوط به ریه نیست و علت آن عصبی است، اما تنگی نفس می‌تواند علت خونی داشته باشد یا در بیماران قلبی بروز کند.

دکتر نادر حیدرزاده با اشاره به اینکه تنگی نفس در حقیقت اشکال در تنفس است که بسته به علت آن، می‌تواند هنگام دم یا بازدم یا هر دو باشد، گفت: فرد مبتلا به آسم، هنگام خارج کردن نفس دچار مشکل می‌شود، اما بیماری که دچار تنگی ناحیه نای است، هنگام دم مشکل دارد.

وی با تاکید بر اینکه علل و عوامل مختلفی در ایجاد این بیماری نقش دارند که یکی از آنها آلرژی ریه است، گفت: ریه نسبت به ماده‌ای که در محیط اطراف بیمار است واکنش نشان می‌دهد که به آسم معروف است. مورد دیگر، بیماری مجرای تنفسی است که شایع‌ترین آن برونشیت است. برونشیت می‌تواند به صورت حاد و مزمن باشد.

وی یادآور شد: برونشیت حاد اغلب به دنبال سرماخوردگی که روی تنفس تاثیر می‌گذارد، ایجاد می‌شود و عامل ایجاد برونشیت مزمن به طور معمول سیگار و هوای آلوده است.

ادامه مطلب...

پژوهش ها نشان داد:

ارتباط آسم با ابتلا به زوال‌عقل حاد

محققان بیمارستان تخصصی درمان عارضه‌های تنفسی چین با اعلام خطرات نادیده گرفتن آسم، از ارتباط ابتلا به بیماری آسم و احتمال پیشرفت عارضه زوال عقل حاد خبر دادند.

محققان این مرکز با تحقیق بر روی بیش از 13 هزار فرد مبتلا به بیماری آسم دریافتند ابتلا به آسم احتمال پیشرفت بیماری حاد زوال عقل را در افراد افزایش می‌دهد.

محققان در ادامه تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که احتمال ابتلا به عارضه زوال عقل در مردان بیشتر است و فاکتور سن بالا یکی از مهمترین عوامل ابتلا به این عارضه تلقی می‌شود.

ادامه مطلب...

20 درصد مردم دنیا به رینیت آلرژیک مبتلا هستند

یک جراح گوش، گلو و بینی با بیان اینکه 20 درصد مردم دنیا به رینیت آلرژیک مبتلا هستند، گفت: نام دیگر این بیماری تب یونجه است که بیشتر مبتلایان، دارای سابقه خانوادگی آسم یا اگزما هستند.

دکتر بهنام کاظمی با اشاره به اینکه این بیماری در کودکان و بزرگسالان در دهه های 30 تا 40 زندگی بیشتر بروز کند، گفت: احتقان، آب ریزش بینی، عطسه، خارش بینی، ترشح از سینوس ها به پشت گلو از نشانه های ابتلا به رینیت آلرژیک است که می تواند با ایجاد خستگی، سردرد، اختلال شناختی و اختلال خواب بر کیفیت زندگی بیمار تاثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه رینیت آلرژیک ممکن است دایمی یا فصلی باشد، افزود: رينيت آلرژيک فصلي ناشي از آلرژي‌ زاهاي فصلي است و رينيت آلرژيک دايمي مي‌تواند ناشي از موجودات ميكروسكوپي به نام مايت‌ که در گرد و خاک زندگی می کند، کپک، آلرژي‌ زاهاي حيواني، شغلي يا گرده‌ گل ها، گياهان و درختان باشد.

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 23