خدمات روز

روزه داری در مبتلایان به آسم

نظر مراجع دینی در خصوص روزه داری در مبتلایان به آسم متفاوت است.

 

برخی معتقدند استفاده از اسپری هایی که در درمان آسم و کنترل حملات آن به کار می روند جزو غذاها و نوشیدنی ها محسوب نشده و لذا استفاده از آنها روزه را باطل نمی کند؛ اما به اعتقاد عده ای دیگر از مراجع عظام اسپری های استنشاقی به جهت آبی که در ترکیب آنها به کار رفته موجب ابطال روزه می شوند. بنابراین بر اساس نظریه گروه اول، بیماران آسمی (خصوصاً آسمی های خفیف) می توانند روزه بگیرند و در مواقع لزوم اسپری های استنشاقی استفاده کنند.

 

بر اساس نظر گروه دوم بیماران آسمی خصوصاً آنهایی که آسم شدید دارند نباید روزه بگیرند مگر اینکه بیماری به خوبی کنترل شده باشد. به علاوه در مورد تعدادی از بیماران می توان با نظر پزشک متخصص از اسپری های طولانی اثرتر استفاده کرد که در این صورت امکان بیشتری برای روزه داری فراهم می شود.

مقالات روز

اگزما به دنبال درمان با ليزر Pulsed Dye

 

Port-wine stain مالفورماسيون عروقي مادرزادي از عروق سطحي درم است كه با اكتازي مويرگ ها مشخص مي شود.

 

امروزه (Pulsed Dye Laser (PDL براي درمان چنين ضايعه هاي عروقي به كار گرفته مي شود.

 

عارضه جانبي به صورت اگزما تا به حال فقط در چند مورد گزارش شده است. در اين گزارش 3 مورد اگزما به دنبال درمان با PDL براي درمان port-wine stain در بيمارستان رازي گزارش مي شود.

 

ايجاد درماتيت بعد از ليزر PDL شايع نيست ولي گاهي ديده مي شود، لذا بيماران بايستي قبل از درمان در مورد احتمال ايجاد اين عارضه هم مطلع باشند.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

تب یونجه؛ رایج‌ترین آلرژی فصل بهار

یکی از مشکلاتی که با نزدیک شدن فصل بهار در میان بسیاری از مردم کشور بوجود می‌آید، آلرژی فصلی است. اگر شما نیز نسبت به این امر با مشکل رو‌برو هستید، باید بدانید چگونه با مشکل خود کنار بیایید.

در فصل بهار روزها شروع به بلند و گرم‌تر شدن می‌کنند و باد بهاری با ملایمت می‌وزد، درختان شکوفه می‌دهند و چمن‌ها آغاز به رشد کرده‌اند، این زمانی است که به احتمال فراوان خارش چشمان شما و متورم و قرمز شدن آن نیز آغاز می‌شود.

اگر آب ریزش پیدا کرده‌اید و احساس خفگی می‌کنید، به صورت مداوم عطسه و در تمام طول روز حالت خواب‌آلودگی دارید و شب‌ها با دهان نفس می‌کشید، ممکن است که به رایج‌ترین نوع آلرژی که اغلب به آن تب‌یونجه می‌گویند، مبتلا شده باشید که مهم‌ترین دلیل آن گرد و خاک و گرده‌افشانی گیاهان است.

ادامه مطلب...

آلرژی، علایم و روش‌های درمان آن

یک فوق تخصص بیماری‌های ریه گفت: بیماری‌های شایع فصل، بدون عارضه خاصی درمان شده و حتی پیشگیری مناسبی از شیوع و بروز این بیماری‌ها حاصل می‌شود.

سید غلامرضا مرتضوی اظهار کرد: در عفونت‌های شایع فصلی در افراد سالم بعد از گذراندن یک دوره‌ کوتاه بیماری، بهبودی حاصل می‌شود اما ممکن است در بیماران صعب‌العلاج منجر به بستری شود.

وی ادامه داد: آلرژی، واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن به عوامل مختلف است و یکی از مسائلی که برخی از مردم با آن در فصل بهار مواجه می‌شوند، آلرژی فصل بهار است.

این فوق تخصص بیماری‌های ریه با اشاره به آلرژی ناشی از استنشاق گرده‌های گیاهان، تصریح کرد: آلرژی فصلی واکنش طبیعی سیستم ایمنی بدن به موادی است که به ظاهر مضر نبوده و بی‌ضرر هستند، اما بدن نسبت به آنها واکنش‌های شدیدی نشان می‌دهد.


ادامه مطلب...

اگر آلرژی بهاری دارید این ها را نخورید

در فصل گرده ها از مصرف مواد غذایی تند و غذاهای ادویه دار بپرهیزید. مواد غذایی تند باعث افزایش هیستامین می شود و علائم آلرژیک را تشدید می کند. البته این بدین معنی نیست که افراد آلرژیک باید به طور کامل از مصرف مواد غذایی تند و ادویه دار محروم شوند. کافی است که مصرف این مواد غذایی محدود شود یا اینکه از انواع کم ادویه تر و ملایم تر این مواد غذایی استفاده شود.

اگر آلرژی بهاری دارید این ها را نخوریداگر با فرا رسیدن بهار به سختی نفس می کشید، چشم هایتان قرمز شده و دچار اشک ریزی می شوید و یا از آبریزش بینی رنج می برید بهتر است تغییراتی در برنامه ی غذایی تان ایجاد کنید.

اگر آلرژی بهاری دارید این ها را نخوریدبه گزارش مشرق، احتقان و دیگر علائم آلرژی برای افرادی که دچار حساسیت هستند آزاردهنده است. خیلی از افراد با فرا رسیدن فصل زیبای بهار دچار مشکل می شوند و علائم کلافه کننده ای تجربه می کنند. در برخی موارد مواد غذایی نیز باعث تشدید یا بروز این علائم می شود. اگر با فرا رسیدن بهار به سختی نفس می کشید، چشم هایتان قرمز شده و دچار اشک ریزی می شوید و یا از آبریزش بینی رنج می برید بهتر است تغییراتی در برنامه ی غذایی تان ایجاد کنید. در این مطلب چند ماده ی غذایی را ذکر می کنیم که باید از مصرف آن ها بپرهیزید تا آلرژی تان کاهش پیدا کند.


ادامه مطلب...

15 درصد کودکان خراسان رضوی به آسم مبتلا هستند

استاد فوق تخصص بیماریهای ریوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: متاسفانه هم اکنون 10 تا 15 درصد کودکان در خراسان رضوی به بیماری آسم مبتلا هستند.

دکتر داوود عطاران افزود: سرفه های طولانی مدت، خس خس سینه و تنگی نفس از مهم ترین علائم بیماری آسم به شمار می روند.

وی خاطر نشان کرد: در مطالعه ای که در شهر تهران در سالهای اخیر انجام شد، شیوع آسم در کودکان تهرانی بین 15 تا 20 درصد گزارش شد.


ادامه مطلب...

صفحه 1 از 34