خدمات روز

راه های درمان سرفه مزمن(1)

درمان سرفه مزمن براساس عوامل به وجود آورنده آن صورت مي پذيرد. با اين وجود بيماران مي توانند نشانه هاي سرفه را به وسيله داروهاي بدون نسخه نظير گايافنزين، دکسترومتورفان، نوشيدن مقادير زيادي از آب، بخورها يا قرص هاي مکيدني تسکين بخشند. در موارد شديد پزشک مي تواند کدئين که يکي از سرکوب کننده هاي موثر در سرفه است را تجويز کند.

آسم:

گشاد کننده راه هاي هوايي به صورت تنفسي يا استروئيدهاي تنفسي به منظور کاهش التهاب در بيماران مبتلا به آسم تجويز مي شوند. در پاره اي از موارد استروئيدهاي خوراکي استفاده مي شوند.

بيماري ريفلاکس معده و مري(GERD):

به منظور جلوگيري از ريفلاکس مي توان از غذاهايي که باعث افزايش ريفلاکس مي شوند پرهيز کرد و قبل از دراز کشيدن از خوردن غذا خودداري کرد. در موقع خوابيدن سر بايد در سطح بالاتري از بدن قرار گيرد و از داروهايي هم چون فاموتيدين(پپسيد)، سايمتدين(تاگامت) يا راني تيدين(زانتک) که باعث کاهش اسيد معده مي شوند، استفاده کرد.

مشکلات سينوس و ترشحات پشت بيني:

استفاده از دکونژستان ها از قبيل پزودوافدرين(Sudafed) يا آنتي هيستامين هايي همانند ديفن هيدرامين(Benadryl) ممکن است نشانه هاي ترشح پشت بيني را بهبود بخشند. استروئيدهاي بيني تنفسي در درمان رينيت هاي آلرژيک(تب يونجه) که يکي از دلايل معمول سرفه است بسيار موثر عمل مي کنند. علاوه بر اين ساير اسپري هاي بيني از قبيل ايپراتروپيوم برومايد(آتروونت) مي توانند باعث تخفيف ترشحات پشت بيني شوند. آنتي بيوتيک ها در صورت تشخيص سينوزيت تجويز مي شوند.

مقالات روز

اثربخشي زنجبيل در بيماران مبتلا به آسم

هدف از درمان آسم، رسيدن به کنترل باليني و نزديک شدن به عملکرد طبيعي ريه است. در بعضي از بيماران مبتلا به آسم پايدار متوسط رسيدن به اين هدف با دوز کم کورتيکواستروئيد استنشاقي(ICS) همراه با بتا -2 آگونيست طولاني اثر (LABA) امکانپذير نيست.
هدف از مطالعه حاضر، بررسي اضافه کردن يک داروي کنترل کننده ديگر (در شکل کپسول زنجبيل) به دو گروه دارويي فوقالذکر در رسيدن به هدف درمان آسم سودمند مي باشد.
32 بيمار مبتلا به آسم (17 نفر مرد و 15 نفر زن) يک کارآزمايي 10 هفته اي را کامل کردند که شامل يک دوره ورود به مطالعه یک هفته اي يک سوکور، که در طي آن دارونما (کپسول 250 ميلي گرمي لاکتوز سه بار در روز) به درمان رايج استاندارد (بکلومتازون دي پروپيونات، 200 ميکروگرم دو بار در روز به اضافه سالمترول استنشاقي، 50 ميکروگرم دو بار در روز) اضافه گرديد.
يک دوره درمان فعال 4 هفته اي دو سوکور که در آن بيماران، زنجبيل (کپسول 250 ميلي گرم پودر زنجبيل 3 بار در روز) يا دارونما دريافت مي کردند، يک دوره پاک سازي 1 هفته اي يک سوکور که بيماران، دارونما دريافت کردند و يک دوره درمان متقاطع نهايي 4 هفته اي دو سوکور درمان متقاطع فعال. متغير اصلي، حجم بازدم فعال در ثانيه اول (FEV1) و متغيرهاي فرعي، حداکثر جريان بازدمي (PEF) و نمرات آزمون کنترل آسم (ACT) بود. اين متغيرها در پايان هر فاز يعني پايان هفته هاي 1، 5، 6 و 10 اندازه گيري شد. براي مقايسه آماري متغيرها، از آناليز واريانس دو طرفه با فاکتورهاي فيکس شده بيمار، دوره و درمان استفاده مي گرديد.
تمام بيماران گروه زنجبيل بهبود معني داري در FEV1، PEF و نمرات ACT در پايان هفته دهم داشتند (p<0.001). ميانگين (CI 95 درصد) به دست آمده براي زنجبيل در برابر دارونما به ترتيب براي FEV1 1.99 در برابر 1.49 ليتر (0.32 تا 0.68)، براي PEF 255.8 در برابر 205.4 ليتر/ دقيقه (27.1 تا 73.8) و براي ACT 20.6 در برابر 17.34 (2.77 تا 3.73) بود. از نظر عوارض جانبي، فراواني مشابهي در طول درمان با دارونما (13 درصد) و زنجبيل (16 درصد) گزارش گرديد (p>0.05).
کپسول پودر ريشه زنجبيل به عنوان مکمل درماني کورتيکواستروئيد استنشاقي و بتا-2 آگونيست طولاني اثر در بهبود FEV1،PEF  و نمرات ACT بيماران مبتلا به آسم پايدار متوسط کنترل نشده با درمان استاندارد موثر است.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

احتمال ابتلای کودکان به آسم با خوابیدن در تخت والدین

تحقیقات صورت گرفته توسط محققان هلندی نشان می‌دهد خوابیدن کودکان در تخت والدین با خطر بالای ابتلا به آسم در ارتباط است.

در تحقیقات قبلی عنوان شده بود که حضور نوزادان زیر یکسال در تختخواب والدین، خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را بشدت افزایش می‌دهد؛ محققان هلندی نیز در تحقیقات اخیر خود دریافته‌اند که همخوابی کودک با تخت والدین خطر ابتلا به آسم را افزایش می‌دهد.

در این تحقیق با مشارکت 6160 مادر و کودک در آمستردام، نشانه‌های ابتلا به آسم در کودکان از سن یک تا شش سالگی مورد بررسی قرار گرفت.

ادامه مطلب...

نشانه‌هایی که می‌گویند آسم دارید

یک متخصص ریه با تشریح نشانه‌های بیماری آسم گفت: احساس درد در قفسه سینه، سرفه کردن، سوزش گلو و آبی شدن رنگ ناخن و لب‌ها از علائم آسم است.

دکتر رضا جواهری گفت: آسم و تنگی نفس می تواند حمله ای یا متناوب باشد و حتی ممکن است بیمار در هنگام صبح خوب باشد اما در شب حالش بد شود یا ممکن است بیمار فقط در شب حالش بد باشد که در این گونه موارد پزشک می تواند از تست های تحریکی استفاده کند تا متوجه شود که بیمار آسم دارد یا نه.

وی افزود: احساس درد در قفسه سینه از علائم آسم است اگر درد شدید قفسه سینه برای مدت زمان طولانی ایجاد شود و به همراه احساس سنگینی یا فشار در قفسه سینه باشد از نشانه های آن است.

ادامه مطلب...

علایم حاد تنفسی در کمین افراد بی اطلاع!

یک متخصص طب کار با بیان اینکه بی اطلاعی افراد شاغل از وجود مواد شیمیایی مضر، عاملی بر بروز علایم حاد تنفسی است، تاکید کرد: عامل زیانبار در محیط شغلی اعم از ویروس، باکتری، گازهای سمی، غلظت بالای مواد محرک و ذرات ریزی که به دلیل پروسه های صنعتی مایع و جامد به شکل گاز است، می تواند در ریه رسوب کند و باعث تخریب بافت ریه شود که این مواد در بسیاری از کارگاه ها و کارخانجات وجود دارد اما به دلیل عدم رنگ و بوی خاص، افراد شاغل از وجود آن بی اطلاع هستند.

دکتر لعیا افشاری صالح  با اشاره به اینکه انسان حدود یک سوم شبانه روز را در محیط شغلی می گذراند و شرایط کاری می تواند بر بسیاری از ارگان های بدن از جمله ریه اثر بگذارد، گفت: عوامل زیان بار تنفسی در محیط های شغلی بسیار متنوع است و با پیشرفت علم، تکنولوژی، توسعه فن آوری ها و محصولات جدید هرروز بر تعداد آنها افزوده می شود که در صورت کنترل نشدن مواجهات تنفسی شغلی، شاغلین صنایع و مشاغل مختلف ممکن است به بیماری ریوی شغلی مبتلا شوند.

ادامه مطلب...

غذاهایی که بیماران آسمی نباید بخورند!

یک متخصص طب سوزنی گفت: تنگی نفس یا آسم حالتی است که تنفس راحت را از فرد می‌گیرد به همین دلیل این افراد باید نکاتی را در نحوه خوابیدن، غذا خوردن و حمام کردن رعایت کنند.

دکتر غلامرضا کرد افشاری  گفت:‌ بیمارانی که دچار تنگی نفس هستند به هنگام دراز کشیدن به پشت مشکل آسم آنها شدت می‌یابد، بنابراین نباید به روی کمر و پشت بخوابند،‌ همچنین خواب زیاد بخصوص در روز برای آنها مضر است.

وی ادامه داد: زیان‌آورترین مسئله برای این بیماران خوابیدن پس از غذا خوردن بدون فاصله زمانی است بنابراین بیمارانی که دچار تنگی نفس هستند باید از خوابیدن بلافاصله پس از وعده غذا خودداری کنند.

این متخصص طب سوزنی افزود:‌ تا حد امکان از حمام کردن زیاد بخصوص پس از غذا خوردن پرهیز شود و این افراد نباید فورا به حمام بروند. همچنین باید از پرخوری، خوردن غذاها و نوشیدنی‌های سرد اجتناب کنند، همچنین از مصرف مواد غذایی تند و محرک و ترشی‌ها احتیاط بخرج دهند.

وی ادامه داد: مصرف غذاهای سرخ‌کردنی، چرب و روغن‌دار، ماهی دازه، شیر، ماست، میوه‌هایی مانند هندوانه، خیار، نارنگی و پرتقال در بیماران مبتلا به آسم ممنوع است. این بیماران باید در مصرف حبوبات نفاخ مثل لوبیا، عدس و باقالی و غذاهایی که غلیظ هستند، پرهیز کنند.

صفحه 1 از 25