خدمات روز

رینیت آلرژیک چیست؟

رینیت به تحریک و التهاب مجاری بینی گفته می شود که با علایمی مانند عطسه، خارش، آبریزش بینی و ترشح از سینوس ها به پشت گلو همراه است. رینیت مزمن در اثر آلرژی های فصلی و برخی عوامل دیگر رخ می دهد.

چه کسانی مبتلا به رینیت آلرژیک می شوند؟

نام دیگر این بیماری تب یونجه است و ۲۰ درصد از مردم دنیا به آن مبتلا هستند. بیشتر این افراد سابقه ابتلا به آسم و اگزما در خود و یا خانواده شان دیده می شود.
شروع بیماری در کودکی یا اوایل جوانی بوده، البته در هر سنی میتواند رخ دهد. اغلب در کودکان و افراد در دهه ۳۰ تا ۴۰ زندگی باعلایم شدیدتری بروز می یابد.

عوامل رینیت آلرژیک:

در اثر واکنش مجاری بینی به ذرات ریز تحت عنوان آلرژن ایجاد می شود. به دنبال آن دو نوع از سلول های خونی به نامهای بازوفیل و ماست سل فعال شده و با ترشح مواد التهاب زا مثل هیستامین سبب افزایش ترشح مخاط بینی و نیز خارش و عطسه می شوند.
رینیت آلرژیک میتواند فصلی بوده و یا در طول سال اتفاق بیفتد. ازجمله آلرژن هایی که باعث این بیماری می شوند می توان به گرده های درختانی مثل راش، سرو، نارون، توت، بلوط، کاج، چنار، بید، گرده گل ها و خزه اشاره کرد.

علایم رینیت آلرژیک:

این علایم از فردی به فرد دیگر متغیر بوده، اما اکثرا مربوط به بینی اند و در بعضی افراد هم گوش و گلو را نیز درگیر می کند و حتی ممکن است ایجاد اختلال در خواب نماید.

بینی: شامل آبریزش، خارش، گرفتگی، از دست دادن حس بویایی و چشایی.
چشم ها: شامل خارش، قرمزی، احساس وجود جسم خارجی در چشم، تورم و کبودی و تیرگی پوست زیر چشم.
گلو و گوش ها: شامل گلو درد، گرفتگی و خارش گوش ها.
اختلال در خواب: شامل تنفس از دهان، بیدار شدن مکرر، خستگی در طول روز و اشکال در انجام کارها.

مقالات روز

آلرژي به خربزه و واكنش متقاطع آن با ساير مواد آلرژي زا

خربزه به عنوان يكي از گياهان خانواده كوكوربيتاسه از جمله ميوه هايي محسوب شده كه باعث واكنش آلرژيك تيپ يك در برخي از افراد مي شود. اين واكنش معمولا به صورت سندرم دهاني بروز مي كند.

هدف اين مطالعه، علاوه بر اثبات آلرژي زايي خربزه مشهد، شناسايي آلرژنهاي پروتييني آن است. به اين منظور از 35 فرد داراي علايم باليني آلرژي به خربزه (براساس پرسشنامه)، تست پريك با سه قسمت: پوست، قسمت خوراكي و بخش رويي خربزه مشهد به عمل آمد. از تمام افراد داراي پريك مثبت (21 نفر) و 15 نفر فرد غير آلرژيك نمونه خون گرفته شد و IgE اختصاصي و توتال تمامي سرمها اندازه گيري گرديد. سرم 12 نفر از افرادي كه از IgE اختصاصي بالايي عليه عصاره خربزه برخوردار بودند با روش وسترن بلات با عصاره خربزه مجاور گرديد، تا اينكه باند پروتئين واكنش دهنده باIgE  سرم افراد حساس به خربزه مشخص شود.

در مطالعه واكنش متقاطع IgE ضدعصاره خربزه با عصاره هاي موز، كيوي و دو گرده سينودون داكتيلون و پوا پراتنيس از آزمون اليزا ممانعتي استفاده شد. علايم باليني افرادي كه از حساسيت به خربزه رنج مي‌ بردند، عبارتند از: آلرژي دهاني شامل التهاب و خارش در ناحيه اطراف لب، حفره دهاني و حلق (9/61%)، آبريزش بيني (9/61%) و آبريزش چشمي (1/38%)، خارش پوست (%19) و مشكلات گوارشي (8/4%) 21 نفر از 35 فرد مورد آزمون به بخش رويي گوشت خربزه واكنش پوستي مثبت نشان دادند و سرم اين افراد در مقايسه با افراد غير آلرژيك IgE اختصاصي عليه عصاره خربزه داشتند.

علاوه بر اين عصاره گرده هاي سيتودون و پوا بر خلاف عصاره موز و كيوي به خوبي IgE اختصاصي ضد عصاره خربزه را خنثي نمودند. نتايج تست وسترن بلات باند پروتييني 14.4  واكنش دهنده با IgE در 8 مورد از 12 مورد افراد داراي IgE بالا نشان داد.

نتايج بالا نشان مي دهد ميوه خربزه بيشتر با علايم آلرژي دهاني در افراد آلرژيك ايجاد ناراحتي مي نمايد و اين علايم وابسته به IgE است. از آن جايي كه آلرژن واكنش دهنده وزن مولكولي 14.4 كيلودالتون داشته و علايم باليني بيشتر از نوع آلرژي دهاني مي باشد و عصاره گرده گياهي واكنش دهي سرم افراد آلرژيك يا عصاره خربزه را خنثي نموده است. به نظر مي رسد كه آلرژن هاي عمده اين ميوه ماهيت پروفيلين داشته باشد.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

آلرژی‌های مرگبار

یک فوق‌تخصص آلرژی و ایمنولوژی بالینی گفت: آلرژی انواع مختلفی دارد که یک نوع آن بسیار خطرناک و در مواردی کشنده است.

دکتر مژگان صفری اظهار کرد: آلرژی یک واکنش ناخواسته بدن نسبت به بعضی مواد است که وارد بدن می‌شود یا با بدن فرد تماس پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه آلرژی یک واکنش امن بدنی است، اما به نفع بدن نیست و سه ارگان اصلی بدن را درگیر می‌کند، افزود: آلرژی سه ارگان پوست، گوارش و سیستم تنفسی را درگیر می‌کند که هر کدام با علائم خاص خودش ظاهر می‌شود.

ادامه مطلب...

حساسیت را با سرماخورگی تابستانی اشتباه نگیریم

گرده‌های علف‌ها و سبزه‌ها و اسپورهای قارچی مهمترین عامل بروز حساسیت در فصل‌های گرم سال است.

دکتر ریچارد وبر رئیس کالج آمریکایی آسم و آلرژی و ایمونولوژی می‌گوید: برخلاف تصور عموم مردم، حساسیت‌ها فقط در فصل بهار و پاییز بروز پیدا نمی‌کنند بلکه حساسیت در فصل تابستان نیز رایج است و حتی ممکن است در کل سال افراد مبتلا را درگیر کند.

گرده علف‌ها و اسپورهای قارچی یا همان هاگ‌ها مهمترین عوامل حساسیت‌زا در فصل تابستان هستند می توان گفت قارچ‌ها نسبت به گرده‌ها مشکل‌زاتر هستند. اسپورهای قارچی در همه جا وجود دارند و تعداد آنها بیشتر از گرده‌هاست حتی زمانی که اوج فصل گرده‌افشانی باشد.

ادامه مطلب...

ابتلای 7 درصد جمعیت سیستان‌وبلوچستان به آسم

کارشناس بیماری‌های مزمن ریوی گفت: گرد و غبار حاکم بر سیستان و بلوچستان تقریبا 7 درصد جمعیت استان را به آسم مبتلا کرده که این آمار مربوط به سیمای مرگ و میر این بیماری است و آمار حقیقی این بیماری در انتهایی پارسال و ابتدای امسال با اجرای برنامه پیمایش ملی آسم در استان و کشور قابل رصد است که در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.

دکتر شاهین مهنا افزود: استان سیستان وبلوچستان با موقعیت جغرافیایی ویژه و خشکسالی‌های اخیر و همچنین وجود بادهای فصلی با خود ریزگردها و گرد و غبار خیلی ریز به همراه دارند که غلظت ریزگردها موجب افزایش شیوع بیماری‌های تنفسی شده و هر چه ذرات ریزگردها کوچکتر باشند میزان تاثیرگذاری آن از طریق نفوذ به قسمت‌های مختلف بدن از راه‌های هوایی بیشتر می‌شود که این ریزگردها به داخل ریه وارد شده و به شکل آلرژی، آسم و انواع بیماری‌های مزمن ریوی در افراد بروز می‌کند.

وی با بیان اینکه بیماری آسم و COPD (بیماری انسدادی مزمن ریه) که در استان بسیار شایع شده است ادامه داد: علاوه بر ریزگردها، آلودگی زیست‌محیطی در زندگی شهری، مصرف سوخت و آلاینده‌ها، سوخت بیولوژیکی جامد، تغییرسبک زندگی، تخریب جنگل‌ها، کاهش سرانه جنگل به موازات توسعه روز افزون صنایع‌آلاینده و مصرف دخانیات و کاهش سن شروع آن باعث تشدید این بیماری شده است.

ادامه مطلب...

یک جراح و متخصص گوش، گلو و بینی:

استفاده از اسپری استنشاقی مانع روزه داری نمی شود

یک جراح و متخصص گوش، گلو و بینی با بیان اینکه استفاده از اسپری استنشاقی در بیماران مبتلا به آسم مانع روزه داری افراد نمی شود، تاکید کرد: افراد مبتلا به آسم و آلرژی منعی برای رعایت روزه داری ندارند بلکه می توانند با رعایت مواردی از بروز مشکلات پیشگیری کنند.

دکتر بهنام کاظمی با اشاره به اینکه افراد مبتلا به آسم و آلرژی باید از قرار گرفتن در معرض محرک های تشدید کننده بیماری خود به خصوص در ایام روزه داری خودداری کنند، گفت: قرار گرفتن در معرض بوهای شدید از جمله شوینده های قوی مانند وایتکس، ادکلن و عطر های گرم و تند به خصوص در فصل تابستان باعث ایجاد حمله آلرژی و آسم قوی می شود که برای این افراد خطرآفرین است.

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 29