خدمات روز

راه های درمانی رینیت آلرژیک

درمان رینیت آلرژیک بر اساس کاهش در معرض قرار گرفتن آلرژن ها و همراه با درمان دارویی است.

- شستشوی مجاری بینی با سرم فیزیولوژی (سالین، آب نمک رقیق) در کاهش ترشحات از بینی به پشت گلو موثر است و باعث خروج مواد آلرژن از بینی می شود.

- گلوکوکرتیکوئید(استروئید): وقتی به شکل اسپری از بینی استفاده شوند اثر بخش تر از انواع آنتی هیستامین های خوراکی بوده و عوارض جانبی کمتری نیز دارند.

- آنتی هیستامین ها: در کاهش عطسه، آبریزش و خارش بینی سودمند بوده اما برای گرفتگی بینی اثری ندارد. انواع مختلفی از آنتی هیستامین ها وجود دارند که اکثرا باعث خواب آلودگی می شوند اما برخی هم اثر خواب آلودگی کمتری دارند مانند لوراتادین و سیتیریزین.

- دکونژستانت ها: معمولا همراه با آنتی هیستامین ها مصرف می شود. انواع خوراکی آن موجب افزایش فشار خون شده بنابراین در افراد مبتلا به پرفشاری خون و بیماران قلبی و عروقی منع مصرف دارد.

- کرومولین سدیم: با ممانعت از آزادسازی مواد التهاب زا از سلول های بازوفیل و ماست سل از روند بروز علایم رینیت آلرژیک جلوگیری به عمل آورده و می توان از اسپری کرومولین سدیم روزانه 3 تا 4 بار استفاده نمود، مخصوصا قبل از شروع علایم بسیار موثر است.

مقالات روز

بررسي تاثير افشرده گياهي درمنه در مبتلايان به آسم

طب گياهي از ديرباز در درمان بيماريها مطرح بوده است و در اين زمينه تجربه هزاران ساله طب سنتي چين و ايران در دست است، اما حداكثر اين تجربه‌ها داراي پشتوانه علمي نمي‌باشد. لذا مستدل كردن اثر اين داروهاي گياهي طي مطالعات مدون و علمي به شدت احساس مي‌گردد. در اين تحقيق بر آن شديم تا اثر افشرده گياهي درمنه را در بيماران آسمي به عنوان يك داروي برونكوديلاتور ارزيابي نماييم. هدف از اين مطالعه اين است كه تغييرات اسپيرومتريك در بيماران آسمي در اثر استفاده از بخور اين دارو و داروهاي آن تعيين و ارزيابي شود.
مطالعه حاضر به روش كارآزمايي باليني و به صورت دوسوكور انجام شد. نمونه‌ها پس از تشخيص بطور تصادفي به دو گروه شاهد و مورد تقسيم شدند. تمامي بيماران قبل از مداخله اسپرومتري شده و مقادير FEV1 و FEV1/ FVC ثبت گرديد و هر يك از اين دو گروه به مدت 15 دقيقه تحت بخور دارو درمنه ساخت شركت باريج اسانس و دارونما قرار گرفتند. پس از اتمام بخور اسپرومتري مجدد به عمل آمد و افرادي كه حداقل 10% پيشرفت در مقادير بالا داشتند، بررسي و مقايسه آماري شدند.
دامنه سني بيماران 50-17 سال بود و از نظر تركيب سني و جنسي تفاوت معني‌داري نداشتند. مدت زمان متوسط بيماري 8.3 سال بود. از نظر علائم باليني بيماران دو گروه باهم مشابه بودند و يا اختلاف آنها به لحاظ آماري معني‌دار نبود. شاخص FEV1 در 45% بيماران گروه دارو و 15% بيماران گروه دارونما (0.1>P) و شاخص FEV1/ FVC در 50% بيماران گروه دارو و 50% بيماران گروه دارونما به ميزان بيش از 10% افزايش يافت. (N.S).
در گروه دارو شاخص‌ها بهبودي بيشتري از گروه دارونما داشت ولي نسبت‌هاي پاسخ به درمان در هر دو گروه يكسان بود. مطالعه مشابه در جمعيت بيشتري از بيماران توصيه مي‌شود.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

به کودکان زیر یک سال میوه های آلرژی زا ندهید!

یک متخصص تغذیه با تاکید بر اینکه کیوی، پرتقال و توت فرنگی نباید به کودکان زیر یک سال داده شود چون آلرژی زا هستند، گفت: والدین باید به موضوع آلرژیک بودن میوه در کودکان دقت کنند تا هنگامی که یک نوع از میوه را برای نخستین بار به کودک خود می دهند از این مشکل پیشگیری کنند.

دکتر کوروش جعفریان با بیان اینکه پرتقال، کیوی و توت فرنگی از رده میوه های دارای علائم آلرژیک هستند، افزود: خربزه، موز و طالبی هم می توانند علائم آلرژیک را به صورت خفیف در کودکان ایجاد کنند.

وی با اشاره به اینکه کودک ممکن است با خوردن هریک از میوه های یاد شده؛ علائم آلرژیک را نشان دهد، گفت: این موضوع به سیستم ایمنی کودک مرتبط می شود و به همین دلیل هر چه سیستم ایمنی بدن کودک ضعیف تر باشد ممکن است به میوه آلرژی بیشتری نشان دهد.

ادامه مطلب...

آلرژی‌های مرگبار

یک فوق‌تخصص آلرژی و ایمنولوژی بالینی گفت: آلرژی انواع مختلفی دارد که یک نوع آن بسیار خطرناک و در مواردی کشنده است.

دکتر مژگان صفری اظهار کرد: آلرژی یک واکنش ناخواسته بدن نسبت به بعضی مواد است که وارد بدن می‌شود یا با بدن فرد تماس پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه آلرژی یک واکنش امن بدنی است، اما به نفع بدن نیست و سه ارگان اصلی بدن را درگیر می‌کند، افزود: آلرژی سه ارگان پوست، گوارش و سیستم تنفسی را درگیر می‌کند که هر کدام با علائم خاص خودش ظاهر می‌شود.

ادامه مطلب...

حساسیت را با سرماخورگی تابستانی اشتباه نگیریم

گرده‌های علف‌ها و سبزه‌ها و اسپورهای قارچی مهمترین عامل بروز حساسیت در فصل‌های گرم سال است.

دکتر ریچارد وبر رئیس کالج آمریکایی آسم و آلرژی و ایمونولوژی می‌گوید: برخلاف تصور عموم مردم، حساسیت‌ها فقط در فصل بهار و پاییز بروز پیدا نمی‌کنند بلکه حساسیت در فصل تابستان نیز رایج است و حتی ممکن است در کل سال افراد مبتلا را درگیر کند.

گرده علف‌ها و اسپورهای قارچی یا همان هاگ‌ها مهمترین عوامل حساسیت‌زا در فصل تابستان هستند می توان گفت قارچ‌ها نسبت به گرده‌ها مشکل‌زاتر هستند. اسپورهای قارچی در همه جا وجود دارند و تعداد آنها بیشتر از گرده‌هاست حتی زمانی که اوج فصل گرده‌افشانی باشد.

ادامه مطلب...

ابتلای 7 درصد جمعیت سیستان‌وبلوچستان به آسم

کارشناس بیماری‌های مزمن ریوی گفت: گرد و غبار حاکم بر سیستان و بلوچستان تقریبا 7 درصد جمعیت استان را به آسم مبتلا کرده که این آمار مربوط به سیمای مرگ و میر این بیماری است و آمار حقیقی این بیماری در انتهایی پارسال و ابتدای امسال با اجرای برنامه پیمایش ملی آسم در استان و کشور قابل رصد است که در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.

دکتر شاهین مهنا افزود: استان سیستان وبلوچستان با موقعیت جغرافیایی ویژه و خشکسالی‌های اخیر و همچنین وجود بادهای فصلی با خود ریزگردها و گرد و غبار خیلی ریز به همراه دارند که غلظت ریزگردها موجب افزایش شیوع بیماری‌های تنفسی شده و هر چه ذرات ریزگردها کوچکتر باشند میزان تاثیرگذاری آن از طریق نفوذ به قسمت‌های مختلف بدن از راه‌های هوایی بیشتر می‌شود که این ریزگردها به داخل ریه وارد شده و به شکل آلرژی، آسم و انواع بیماری‌های مزمن ریوی در افراد بروز می‌کند.

وی با بیان اینکه بیماری آسم و COPD (بیماری انسدادی مزمن ریه) که در استان بسیار شایع شده است ادامه داد: علاوه بر ریزگردها، آلودگی زیست‌محیطی در زندگی شهری، مصرف سوخت و آلاینده‌ها، سوخت بیولوژیکی جامد، تغییرسبک زندگی، تخریب جنگل‌ها، کاهش سرانه جنگل به موازات توسعه روز افزون صنایع‌آلاینده و مصرف دخانیات و کاهش سن شروع آن باعث تشدید این بیماری شده است.

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 29