خدمات روز

اگزما چیست؟

اگزما واكنش آلرژیك و حساسیتی در پوست است كه باعث خارش، خشكی، پوسته ریزی و نقاط قرمز رنگ در پوست و سطوح مفصلی اندامها می شود.
شایعترین مشكل اگزما در كودكان اگزمای سرشتی (آتوپیك) است كه اغلب از سن 2 تا 3 ماهگی یا 4 تا 5 ماهگی، هنگامی كه تغذیه كمكی شروع شده، ایجاد می شود.
برخی غذاها بخصوص محصولات لبنی و تخم مرغ  و تحریك كننده های پوستی مثل موی حیوانات خانگی، پشم یا پودرهای شستشو از جمله مواد شایع ایجاد كننده اگزما هستند.
حملات اگزما همچنین می تواند توسط استرس ها و فشارهای روحی شروع شود. اگزما به طور شایع همراه سایر انواع حساسیت ها مثل تب یونجه یا حساسیت به پنی سیلین دیده می شود. همچنین در میان كودكان مبتلا به اگزمای سرشتی، آسم شایع است. هر چند در اغلب كودكان اگزمای آتوپیك تا سه سالگی برطرف می شود اما سایر وضعیت های حساسیتی ممكن است باقی بمانند.
مشكل دیگر اگزما، اگزمای سبورئیك است. این اگزما هنگامی ایجاد می شود كه غدد چربی پوست به تعداد زیاد در پوست وجود داشته باشند.
این اگزما بیشتر در پوست سر كودكان، كانال گوش خارجی و نقاط چرب اطراف بینی، گوشها و كشاله ران ایجاد می شود. اگزمای سبورئیك به اندازه  اگزمای آتوپیك خارش ندارد و به درمان به خوبی پاسخ می دهد.
علائم احتمالی:
خشكی، قرمزی و پوسته ریزی در پوست بدن همراه با خارش شدید. بثورات (ضایعات) پوستی اغلب به صورت دانه های كوچك در زیر سطح پوست دیده می شوند؛ در صورت خارش شدید ممكن است خواب كودك مختل شود.

مقالات روز

آیا كرم موضعي دوكسپين 5 درصد در درمان اگزما موثر است؟

اگزما يکي از بيماريهاي خارش دار پوستي شايع است. کرم موضعي دوکسپين در درمان خارش موثر بوده و اين فرم دارويي در خارج از کشـور وجود دارد. هدف از انجام اين تحقيق ارزيابي باليني اثر کرم موضعي دوکسپين 5 درصد فرموله شده در دانشکده داروسازي اصفهان در درمان اگزما است.
تحقيق حاضر يک مطالعه کارآزمايي باليني دو سوکور و کنتـرل شده با دارونما بوده که با نمونه گيري تصادفي در 3 مرکز درماني شهر اصفهان، انجام گرفت. در اين پژوهش 60 بيمار مبتلا به انواع اگزما، پس از حصول شرايط ورود به مطالعه، به مدت 8 روز و روزانه 4 مرتبه تحت درمان با کرم دوکسپين قرار گرفتند. در زمانهاي 0، 3، 8 و 15 روز، اثر درماني دوکسپين و دارونما بر روي علايم بيماري و ميزان شيوع عوارض جانبي بررسي شد. ابزار گردآوري دادهها فرم اطلاعاتي بود که در آن خصوصيات دموگرافيک بيماران و وضعيت بيماري ثبت شد.  
نتايج حاصل با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمونهاي ناپارامتري مانويتني، ويلکاکسون و توي کندال مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. دوکسپين موجب کاهش علايم بيماري شامل؛ خارش (75.5 درصد)، التهاب (43.8 درصد)، خشکي پوست (37.5 درصد)، ترشحات (59.5 درصد)، چرمي شدن (41.5 درصد) و شدت اگزما (41.5 درصد) در پايان دوره درمان (روز هشتم) گرديد. آثار مشابهي نيز با دارونما مشاهده شد. اثر بخشي درمانها ارتباطي به سن و جنس بيماران نداشت. تنها عارضه ناشي از درمان سوزش بود که تقريبا شيوع يکسان در هر دو گروه دارو (30 درصد) و دارونما (27 درصد) داشت.
نتايج حاصل از اين طرح بيانگر اثربخشي کرم موضعي دوکسپين 5 درصد در درمان علايم اگزما است. اگرچه اين اثر با دارونما اختلاف معني دار آماري ندارد، ولي مي تواند جايگزين مناسبي براي دوکسپين خوراکي يا کورتيکوستروئيدهاي موضعي باشد.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

شدت علائم آسم در فصل سرما

یک فوق تخصص ریه اظهار کرد: علائم بیماری آسم در فصول پاییز و زمستان شدت بیشتری می‌یابد.

دکتر علی معینی با بیان اینکه بیماری‌های ویروسی و سرماخوردگی در فصل پاییز علائم بیماران مبتلا به آسم را شدت می‌دهد، اظهار کرد: بیماری‌های ویروسی همچنین می‌توانند در افرادی که زمینه ابتلا به آسم دارند، ایجاد بیماری آسم کنند.

وی با بیان اینکه در هر فصلی امکان ابتلا به بیماری آسم وجود دارد، تصریح کرد: در فصول سرد سال به دلیل وجود عفونت‌های ویروسی علائم آسم با شدت بیشتری ظاهر می‌شود.

ادامه مطلب...

آرد اصلی‌ترین عامل بروز آسم شغلی


مطالعه صورت توسط محققان آلمانی نشان می‌دهد، آرد و ترکیبات آمونیاک در مواد شوینده به ترتیب عوامل اصلی بروز آسم شغلی محسوب می‌شوند.

این مطالعه که بزرگترین تحقیق در نوع خود محسوب می‌شود، با هدف شناسایی افراد در معرض خطر ابتلا به آسم شغلی و کشف علت اصلی بروز این مشکل انجام شد.

محققان دانشگاه استراسبورگ در طی یک دوره سه ساله پژوهش خود، اطلاعات بیماران فرانسوی را که به متخصصان ریه و دستگاه تنفسی – متخصص در زمینه بیماری‌های شغلی – مراجعه کردند، مورد ارزیابی قرار دادند.

ادامه مطلب...

نشانه‌هایی که می‌گویند آسم دارید

یک متخصص ریه با تشریح نشانه‌های بیماری آسم گفت: احساس درد در قفسه سینه، سرفه کردن، سوزش گلو و آبی شدن رنگ ناخن و لب‌ها از علائم آسم است.

دکتر رضا جواهری  گفت: آسم و تنگی نفس می تواند حمله ای یا متناوب باشد و حتی ممکن است بیمار در هنگام صبح خوب باشد اما در شب حالش بد شود یا ممکن است بیمار فقط در شب حالش بد باشد که در این گونه موارد پزشک می تواند از تست های تحریکی استفاده کند تا متوجه شود که بیمار آسم دارد یا نه.

وی افزود: احساس درد در قفسه سینه از علائم آسم است اگر درد شدید قفسه سینه برای مدت زمان طولانی ایجاد شود و به همراه احساس سنگینی یا فشار در قفسه سینه باشد از نشانه های آن است.

ادامه مطلب...

تولید واکسن ضد حساسیت به گربه

محققان انگلیسی در حال تولید واکسن جدیدی هستند که با واکسینه کردن گربه، اثر حساسیت‌زای این حیوان بر انسان را خنثی می‌کند.

بیش از 725 میلیون نفر از مردم جهان از حساسیت به گربه رنج می‌برند؛ این دسته از افراد علائمی مانند خارش و سوزش چشم، عطسه‌های غیرقابل کنترل، سرفه‌های متناوب، قرمزی پوست را تجربه می‌کنند.

تاکنون روش درمان موثری برای کاهش علائم حساسیت به گربه توسعه نیافته است؛ داروهای ضد حساسیت (آنتی‌هیستامین) یا تزریق منظم واکسن برای تحریک سیستم ایمنی طبیعی بدن از جمله روش‌های درمانی موجود محسوب می‌شود.

استفاده از تصفیه‌کننده هوا یا حمام کردن گربه، از دیگر راه‌های پیشنهادی برای کاهش علائم حساسیت به گربه هستند.

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 21