خدمات روز

چگونه راههای هوایی باریک می شوند؟

این روند دو علت دارد که هر کدام نیاز به درمان جداگانه ای دارد:
1. یک علت تنگی راههای هوایی منقبض شدن عضلات ظریفی است که در دیواره آنها قرار دارند. هنگامی که با یکی از عوامل آغازگر حمله آسم برخورد می کنید، این عضلات به صورت غیر ارادی سریعاً منقبض می شوند. این روند در کمتر از یک دقیقه صورت می گیرد و با انقباض عضلات، راههای هوایی در اثر فشرده شدن تنگ می شوند. انقباض این عضلات ظرف چند دقیقه پایان می یابد.
2. علت دیگر تنگی راههای هوایی التهاب است. التهاب فرایندی است که بدن به وسیله آن عفونتها و آسیب دیدگی ها را التیام می بخشد. در التهاب مایع و سلولهای التهابی از عروق به محل آسیب دیدگی یا عفونت نشت پیدا می کند. در آسم تعدادی از این سلولهای التهابی در مجاری تنفسی به صورت دائمی باقی مانده اند. وقتی تعداد بیشتری از آنها از خون وارد دیواره مجاری هوایی شوند حمله آسم رخ می دهد. این سلولها حاوی موادی مانند هیستامین هستند که باعث می شود دیواره مجاری هوایی متورم شود و ماده مخاطی فراوانی تولید کند. (ماده مخاطی وقتی با سرفه دفع می شود خلط نامیده می شود). ماده مخاطی زیاد باعث می شود که فضای کمتری برای هوا باقی بماند و انباشته شدن آن در ایجاد علائم آسم نقش دارد. ساعتها و حتی روزها طول می کشد تا این التهاب فروکش کند.

مقالات روز

روش موثر برای پیشگیری از آسم در کودکان

متخصصان اطفال می‌گویند خواباندن نوزادان در خز حیوانات خطر ابتلا به آسم را در سنین کودکی کاهش می‌دهد.
در این بررسی اطلاعات بیش از 2400 کودک آلمانی از دوران نوزادی تا 10 سالگی مورد مطالعه قرار گرفت. از میان این کودکان 55 درصد آنان در سه ماه نخست زندگی‌شان روی خز یا همان پوست مودار حیوانات خوابیده بودند.
این متخصصان دریافتند در یک مقایسه معلوم شد کودکانی که در دوران نوزادی روی خز حیوانات خوابیده‌اند 79 درصد کمتر در سن شش سالگی و 41 درصد کمتر در سن 10 سالگی احتمال ابتلا به آسم را داشته‌اند. نتایج مطالعات انجام شده در گذشته نیز حاکی از آن بود که میکروب‌های موجود در محیط زندگی، فرد را از ابتلا به آسم مصون نگه می‌دارد. خز حیوانات می‌تواند محلی برای زندگی انواع مختلف میکروب‌ها باشد.
«کریستینا تیچر»، یکی از متخصصان این مطالعه گفت:‌ یافته‌های ما تایید می‌کند ضرورت دارد مطالعات بیشتری در این زمینه صورت گیرد تا بتوان این ارتباط را اثبات کرد. در حالی که در این مطالعه رابطه بین قرار گرفتن در معرض خز حیوانات در دوران نوزادی با کاهش خطر ابتلا به آسم مشاهده شده اما هنوز ارتباط علت – معمولی آن تایید نشده است.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

روزهای نارنجی با طعم و بوی آلرژی

تمام آنچه باید درباره آلرژی فصلی بدانید

روزهای پاییزی با طعم و بوی آلرژی و حساسیت آغاز شده اند از آبریزش بینی، حساسیت و سرفه تا عطسه، خارش چشم و .... هدیه ناخوشایند روزهای نارنجی پاییزی برای افراد آلرژیک هستند.

روزهای کوتاه پاییزی برای افرادی که حساسیت دارند تبدیل به روزهایی بلند و سختی می شوند که گویا پایانی برای آن وجود ندارد و هر روز بر شدت حساسیت و آلرژی آنها افزوده می شود.

آلرژی یا حساسیت، واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن به برخی از عوامل و محرک های محیطی است. گرده گیاهان، یکی از مسائلی است که باعث تحریک سیستم ایمنی اشخاص آلرژیک می شود که با تغییر فصل می تواند تشدید شود. درمان بخصوصی برای آلرژی وجود ندارد. هر آلرژی با توجه به شکل ظاهری، علت و همینطور شدت بروز در شخص می تواند درمان متفاوتی نسبت به سایر آلرژی ها داشته باشد. اما در ابتدا بایستی ماده حساسیت زا شناسایی شود.

ادامه مطلب...

شروع مهر و شیوع مجدد آسم در کودکان

بررسی آمارهای جهانی نشان می‌دهد که سالانه حدود 4.5 میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

صنعت مدرن امروز با تولید گازها و ذرات آلوده معلق در هوا فضایی برای نفس کشیدن باقی نمی‌گذارد و استشمام هوای پاک را به آرزویی دست نیافتنی تبدیل می‌کند.

آلودگی هوا همواره در شرایط بحرانی منجر به مرگ و میر انسان‌ها شده است. محاسبات انجام شده نشان می‌دهد که با توجه به جمعیت تهران، در شرایط بحران آلودگی هوا احتمال مرگ و میر سالانه 5هزار نفر وجود دارد.«میزان شیوع علائم بیماری آسم سال گذشته در تهران 35درصد برآورد شد و به‌ طور کلی شیوع علائم این بیماری در کشور بین 8 تا 12درصد یعنی به‌طور میانگین 10درصد است.»این آماری است که کارشناسان به آن اذعان می‌کنند و معتقدند تا سال2020 ،10میلیون نفر در جهان بر اثر آسم جان خود را از دست می‌دهند و 90درصد این افراد در کشورهای جهان سوم زندگی می‌کنند.

اعلام این آمار در حالی است که به گفته کارشناسان، کودکان در این میان قربانیان اصلی آلودگی هوا محسوب می‌شوند، به‌طوری که براساس مطالعاتی که در سطح مدارس شهر تهران انجام شده، شیوع آسم در میان کودکان تهرانی 5درصد برآورد شده است.

ادامه مطلب...

بی‌توجهی به درمان آلرژی و خطر بروز آسم

یک فوق تخصص ایمونولوژی و آلرژی ضمن اشاره به افزایش شیوع بیماری آلرژی طی 15 سال اخیر نسبت به بی‌توجهی به درمان "آلرژی" و خطر بروز "آسم" هشدار داد.

دکتر مهناز صادقی شبستری در تعریفی از بیماری آلرژی، گفت: آلرژی واکنشی ناخواسته نسبت به مواد خارجی است. آلرژی‌های فصلی که در برخی افراد مشاهده می‌شود در اصطلاح علمی بیماری "رینیت آلرژیک" یا بیماری "تب یونجه" نام دارد.

وی افزود: این نوع بیماری در بیمارانی مشاهده می‌شود که دچار علایم بالینی به صورت عطسه، آبریزش بینی، گرفتگی بینی، خارش گلو، گوش، کام و چشم می‌شوند. میزان شیوع این بیماری طی 15 سال اخیر در ایران از 20 درصد به 40 درصد افزایش یافته است؛ یعنی دو برابر شده است. بی‌تردید عمده‌ترین علت آن نیز آلودگی‌های محیطی، عادات غذایی ناصحیح، استفاده از پاک کننده‌ها و شوینده‌های متفاوت و وجود آلرژن‌ها یا گرده‌های گیاهی متعدد در محیط است.

ادامه مطلب...

استفراغ و خونریزی در مدفوع از علائم شایع ابتلا به حساسیت غذایی

یک متخصص کودکان با تاکید به اینکه شایع ترین علت حساسیت غذایی کودکان شیر گاو است، گفت: 10 تا 15 درصد بزرگسالان به شیر پاستوریزه حساسیت دارند که باید از مصرف موادی که منجر به بروز حساسیت در آن ها می شود پرهیز کنند.

دکتر اکبر کوشانفر با اشاره به اینکه امکان  بروز حساسیت در نوزادان و کودکان به برخی از مواد غذایی وجود دارد، گفت: شایع ترین علت حساسیت غذایی کودکان شیرگاو است بنابراین زمانی که کودک به شیر گاو حساس است، باید از دادن مجدد این شیر به نوزاد پرهیز شود.

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 19