خدمات روز

دلايل سرفه مزمن

*بيماري ريفلاکس معده و مري(GERD):
به ريفلاکس يا برگشت مجدد اسيد معده يا محتويات آن به مري اشاره دارد. اگر اسيد معده به سمت مري بازگردد در نتيجه آن اسپاسمي در راه هاي هوايي ايجاد مي شود که منجر به کوتاهي تنفس و سرفه مي شود. در بعضي از موارد ريفلاکس در نتيجه ورود مواد خارجي به ريه ها و ايجاد نشانه هاي مشابه باعث آسيب به بافت هاي ريه مي شود. در بعضي از افراد هيچ حالت سوزشي احساس نمي شود و تنها نشانه ريفلاکس سرفه است.

*مشکلات سينوس و ترشحات پشت بيني:
این مشکلات مي توانند باعث ايجاد سرفه مزمن شوند. ايجاد چنين شرايطي شناسايي را دشوار مي سازد و گاهي اوقات سي تي اسکن سينوس ها براي شناسايي لازم است. بيماران اغلب از اين که چيزي باعث غلغلک حلق شان مي شود شکايت دارند و مکرراً خلط را از حلق شان بيرون مي آورند.

*عفونت هايي نظير برونشيت يا پنوموني:
اين عفونت ها مي توانند در نتيجه ويروس ها، باکتري ها، يا قارچ ها ايجاد شوند. عفونت هاي ويروسي به آنتي بيوتيک ها پاسخ نمي دهند. سرفه ها در بيماران مبتلا به آسم که به عفونت هاي قسمت فوقاني تنفس مبتلا هستند معمولاً پس از بهبودي عفونت ها هم چنان ادامه دارند.

*داروهاي مشخص:
همانند مهارکننده هاي ACE (انالاپريل(Vasotec)، کاپتوپريل(Capoten)) که در درمان فشار خون بالا به کار مي روند مي توانند باعث ايجاد سرفه هاي مزمن شوند. ساير عواملي که کمتر شايع هستند شامل تومورها، سارکوئيدوزيس يا ساير بيماري هاي ريه هستند. در صورت پايداري سرفه هاي مزمن بيماران بايد توسط پزشک خود ارزيابي شوند. بسيار مهم است که مواردي همچون آسم، ترشحات پشت بيني، ريفلاکس معده و مري، اثرات جانبي داروها، بيماري ريه يا عفونت هاي غيرمعمول در سرفه هاي مزمن مورد توجه و پيگيري قرار گيرند.

مقالات روز

تاثير ماساژ درماني بر کودکان مبتلا به آسم

آسم شايعترين بيماري مزمن دوران کودکي است و شيوع آن علي رغم پيشرفت قابل ملاحظه در کنترل بيماري و دستيابي به داروهاي مختلف جهت درمان آن، در دنيا در حال افزايش است. اخيرا استفاده از درمان هاي تکميلي و جايگزين در درمان بسياري از بيماري ها رو به افزايش است. هدف از انجام اين مطالعه بررسي تاثير ماساژ درماني بر آسم کودکان مبتلا به آسم بود.

اين مطالعه بر روي 44 کودک مبتلا به آسم 4 تا 14 سال در يک کلينيک آسم و آلرژي انجام شد. نمونه هاي انتخاب شده به طور تصادفي به دو گروه تقسيم شدند. يک گروه دريافت کننده ماساژ درماني و يک گروه کنترل که فقط درمان و مراقبت روتين را دريافت مي کردند. از والدين گروه ماساژ درماني خواسته شد که هر شب قبل از خواب 20 دقيقه به مدت يک ماه کودک خود را علاوه بر درمان و مراقبت روتين ماساژ دهند. از تکنيک ماساژ استروکينگ و نيدينگ در نواحي صورت، سر، گردن شانه ها بازوها دست ها، پاها، ساق پاها و پشت استفاده شد. اطلاعات از طريق مصاحبه و از طريق اندازه گيري مقادير اسپيرومتري جمع آوري شد. گروه کنترل فقط درمان هاي استاندارد آسم را در طي يک ماه داشتند. يک اسپيرومتري با و بدون ورزش در هر دو گروه در ابتداي مطالعه انجام دادند و يک ماه بعد مجددا پيگيري و اسپرومتري در دو گروه تکرار شد. از آزمون آماري توصيفي و تحليلي جهت آناليز اطلاعات استفاده شد.

تفاوت آماري معني داري بين ميانگين شاخص هاي اسپيرومتري در گرو ماساژدرماني در مقايسه با شاخص هاي اسپيرومتري پايه وجود داشت. در پيگيري يک ماه بعد در گروه ماساژ درماني FVC با 0.05 و FEV1 با 0.02 و FEV1 بعد از ورزش با 0.0005 تفاوت آماري معني داري وجود داشت. علاوه بر اين تفاوت آماري معني داري بين ميانگين تغييرات با 0.04 وجود داشت.

طبق يافته هاي اين مطالعه مي توان گفت، ماساژ روزانه مي تواند منجر به بهبودي تونسيته مجاري هوايي، کاهش حساسيت راه هوايي و کنترل بهتر آسم شود. استفاده از اين شيوه درماني مي تواند از استفاده بي رويه داروها جلوگيري کند و به عنوان يک روش درماني با روش هاي درماني با روش هاي درمان دارويي توام شود.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

علایم حاد تنفسی در کمین افراد بی اطلاع!

یک متخصص طب کار با بیان اینکه بی اطلاعی افراد شاغل از وجود مواد شیمیایی مضر، عاملی بر بروز علایم حاد تنفسی است، تاکید کرد: عامل زیانبار در محیط شغلی اعم از ویروس، باکتری، گازهای سمی، غلظت بالای مواد محرک و ذرات ریزی که به دلیل پروسه های صنعتی مایع و جامد به شکل گاز است، می تواند در ریه رسوب کند و باعث تخریب بافت ریه شود که این مواد در بسیاری از کارگاه ها و کارخانجات وجود دارد اما به دلیل عدم رنگ و بوی خاص، افراد شاغل از وجود آن بی اطلاع هستند.

دکتر لعیا افشاری صالح  با اشاره به اینکه انسان حدود یک سوم شبانه روز را در محیط شغلی می گذراند و شرایط کاری می تواند بر بسیاری از ارگان های بدن از جمله ریه اثر بگذارد، گفت: عوامل زیان بار تنفسی در محیط های شغلی بسیار متنوع است و با پیشرفت علم، تکنولوژی، توسعه فن آوری ها و محصولات جدید هرروز بر تعداد آنها افزوده می شود که در صورت کنترل نشدن مواجهات تنفسی شغلی، شاغلین صنایع و مشاغل مختلف ممکن است به بیماری ریوی شغلی مبتلا شوند.

ادامه مطلب...

غذاهایی که بیماران آسمی نباید بخورند!

یک متخصص طب سوزنی گفت: تنگی نفس یا آسم حالتی است که تنفس راحت را از فرد می‌گیرد به همین دلیل این افراد باید نکاتی را در نحوه خوابیدن، غذا خوردن و حمام کردن رعایت کنند.

دکتر غلامرضا کرد افشاری  گفت:‌ بیمارانی که دچار تنگی نفس هستند به هنگام دراز کشیدن به پشت مشکل آسم آنها شدت می‌یابد، بنابراین نباید به روی کمر و پشت بخوابند،‌ همچنین خواب زیاد بخصوص در روز برای آنها مضر است.

وی ادامه داد: زیان‌آورترین مسئله برای این بیماران خوابیدن پس از غذا خوردن بدون فاصله زمانی است بنابراین بیمارانی که دچار تنگی نفس هستند باید از خوابیدن بلافاصله پس از وعده غذا خودداری کنند.

این متخصص طب سوزنی افزود:‌ تا حد امکان از حمام کردن زیاد بخصوص پس از غذا خوردن پرهیز شود و این افراد نباید فورا به حمام بروند. همچنین باید از پرخوری، خوردن غذاها و نوشیدنی‌های سرد اجتناب کنند، همچنین از مصرف مواد غذایی تند و محرک و ترشی‌ها احتیاط بخرج دهند.

وی ادامه داد: مصرف غذاهای سرخ‌کردنی، چرب و روغن‌دار، ماهی دازه، شیر، ماست، میوه‌هایی مانند هندوانه، خیار، نارنگی و پرتقال در بیماران مبتلا به آسم ممنوع است. این بیماران باید در مصرف حبوبات نفاخ مثل لوبیا، عدس و باقالی و غذاهایی که غلیظ هستند، پرهیز کنند.

كاهش خطر اگزما با خوردن غذاهاي حاوی ويتامين E

دانشمندان ژاپني دريافته‌اند كه مصرف غذاهايي كه حاوي ويتامين E هستند، خطر بيماري‌هايي مثل خارش پوست و اگزما را بسيار كاهش مي‌دهد.

پيشتر گفته مي‌شد غذاهايي كه سرشار از ويتامين A هستند، نيز از بدن در برابر آلرژي مختلف محافظت مي‌كنند.

دانشمندان ژاپني تحقيقات گسترده‌اي را در اين زمينه انجام داده اند.  آنها بررسي‌هاي خود را روي 3961 نوجوان 13 ساله انجام داده اند. 240 نفر از اين تعداد به اگزما و آسم دچار بودند.

به گفته آنان نتيجه آزمايشات نشان داده است كه ميزان ويتامين A موجود در خون تاثيري در كاهش بيماري آسم و اگزما ندارد. اما نوجواناني كه ميزان ويتامين E بيشتري از طریق مصرف روغن‌ها، آجيل، غلات و سبزيجات دریافت می کنند، کمتر مبتلا به خارش پوست و اگزما می شوند.

آنان می گویند: ويتامين A مورد نياز هر فرد در سنين نوجواني روزانه 2000 IU است در حالي كه ويتامين E مورد نياز در همان سنين 16 IU است.منبع: ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران

مردم در زمان وقوع ریزگردها از تردد و ورزش در فضای باز بپرهیزند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: با توجه به وقوع پدیده ریزگردها در روزهای اخیر در اهواز و شهرهای دیگر استان، مردم از تردد و ورزش در اماکن باز خودداری کنند.

اسماعیل ایدنی اظهار كرد: به طورکلی یکی از عوامل آلودگی هوا ریزگردها هستند که سایز این ذرات با یکدیگر متفاوت است، ذراتی که سایز آنها از ۱۰ میکرون بالاتر است امکان ورود به دستگاه تنفسی را ندارند و روی زمین سقوط می کنند ولی اگر میزان ریزگردها بین ۲.۵ تا ۱۰ میکرون باشد ذرات در هوا معلق شده و وارد دستگاه تنفسی می شوند.

وی افزود: از طرفی ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرون وارد بافت های ریوی می شوند و اثرات بیماری زای خود را نشان می دهند و ذرات بزرگتر در مجاری تنفسی رسوب می کنند و بسته به محل رسوب، اثرات بیماری زای این ذرات متفاوت است.

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 25