خدمات روز

با آلرژی‌ غذایی آشنا شوید!

آلرژی‌ غذایی‌ عبارت‌ است‌ از واكنش‌ بیش‌ از اندازه‌ ی دستگاه‌ ایمنی‌ به‌ برخی‌ غذاها یا موادی‌ كه‌ معمولاً بی‌خطرند. این‌ واكنش‌های‌ نا مطلوب‌ ممكن‌ است‌، ارثی‌ یا ناشی‌ از یك‌ نقص‌ اكتسابی‌ بیوشیمیایی‌ باشند. علایم‌ ممكن‌ است‌ در عرض‌ چند دقیقه‌ یا 2 ساعت‌ پس‌ از خوردن‌ آن‌ غذای‌ به‌ خصوص‌ بروز كنند. در بعضی‌ موارد، امكان‌ دارد علایم‌ یک تا دو روز بعد نیز ظاهر نشوند.

علایم‌ شایع‌:
• اسهال‌ (شایع‌ است‌)
• درد شكمی‌ (شایع‌ است‌)
• بثورات‌ پوستی‌
• نفخ‌ و باد شكم‌ (شایع‌ است‌)
• كهیر
• تورم‌ صورت‌ (به‌ خصوص‌ لب‌ها)
• خارش‌
• تورم‌ دست‌ها و پاها
• آسم ‌
• تهوع‌ و استفراغ‌
• سرفه‌
• سردرد میگرنی‌
• غش‌ یا حالت‌ نزدیك‌ به‌ غش‌

مقالات روز

آسم و ساحل نشيني

مطالعات اپيدميولوژيك متعدد ارتباط بين آتوپي و آسم برونشيال را ثابت كرده است. در مناطق مرتفع تعداد مايتMites  (يكي از آلرژن هاي مهم تنفسي) در هوا بشدت كاهش مي يابد و آنتي ژنيسيته آن هم ضعيف است. در مناطق مرتفع، مهمترين فاكتور اقليمي كه تاثیر فراواني بر تكامل مايتها دارد رطوبت نسبي داخل منزل است كه از رطوبت منازل مناطق ساحلي بمراتب كمتر است. بعضي از اطفال مبتلا به آسم برونشيال چنانچه در نواحي كوهستاني بسر ببرند بهبود قابل توجهي در شدت شكايات تنفسي آنها ديده مي شود. در يك تحقيق كه بر روي اطفال 12-6 ساله ساكن در مناطق ساحلي و مرتفع (دو گروه: يكي ساكن منطقه 800-501 متري و ديگري ساكن منطقه (1200-801 متري) صورت گرفته است شيوع آسم برونشيال در اطفال ساكن مناطق مرتفع تر (1200-801 متري) معادل نصف شيوع آن در اطفال ساكن مناطق ساحلي بوده است. علاوه بر آن شدت شكايات هم در آن گروه كمتر بوده است.
اما در هر صورت پژوهش هاي پيرامون ارتباط دريا و اسم ضد و نقيض است و در يكي از آخرين مطالعات، شيوع آلرژي و آسم در ميان كودكان مناطق ساحلي با مناطق ديگر تفاوتي نداشته است و در مطالعه اي ديگر نيز پس از 21 روز سفر به مناطق ساحلي نه تنها ميزان سلولهاي سركوبگرOKT8  افزايش و در ميزان نسبت سلولهاي كمك كننده به سركوبگر كاهش يافت، بلكه بهبودي در اختلالات تنفسي انسدادي نيز مشاهده گرديد. در هر صورت تدوين و اجراي پروژه هاي تحقيقاتي بويژه مطالعه بين المللي آسم و آلرژي كودكان(ISAAC)  در مناطق ساحلي خليج فارس و درياي عمان توصيه مي شود.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

پیشگیری از آسم را جدی بگیرید

یک فوق تخصص کلینیک ایمونولوژی، آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه آلرژی بینی یکی از شایع ترین حساسیت ها در فصل بهار است گفت: اهمیت پیشگیری در آلرژی نسبت به سایر بیماری ها دو برابر است زیرا می تواند زمینه ساز بروز آسم باشد.

دکتر حبیب سهیلی با اشاره به اینکه همیشه با شروع فصل بهار حساسیت های فصلی و آلرژی هم بیشتر می شود گفت: آلرژی فصلی یا همان آلرژی بینی، علائمی مانند سرماخوردگی دارد اما دوره آن طولانی تر است و با آسم هم ارتباط زیادی دارد به طوریکه احتمال ابتلا به آسم در کسانی که آلرژی بینی دارند 40 درصد بیشتر از سایرین است.

این فوق تخصص ایمونولوژی و آسم و آلرژی با اشاره به اینکه گرده افشانی گل ها تاثیر زیادی در بروز علائم آلرژی بینی دارد تصریح کرد: افرادی که دچار آلرژی بینی هستند؛ در فاصله زمانی بین 7 تا 9 صبح از منزل خارج نشوند زیرا این ساعات گرده افشانی گیاهان بیشتر است.

دکتر سهیلی افزود: اهمیت پیشگیری در آلرژی نسبت به سایر بیماری ها دو برابر است زیرا می تواند زمینه ساز بروز آسم باشد بنابراین کلید اصلی درمان آلرژی، پیشگیری است.


منبع: ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران

هشدار به خانواده های شهرهای بزرگ

تحقیقات نشان داده در شهر های بزرگ به ویژه تهران آسم بیشتر کودکان را درگیر می کند به طوریکه 30 درصد کودکان دچار علائم آسم هستند.

دکتر حبیب سهیلی فوق تخصص ایمونولوژی و آسم وآلرژی با بیان این مطلب گفت: آلرژی بیماری است که بافت های مختلف بدن را درگیر می کند به طوریکه با درگیر کردن پوست می تواند باعث کهیر شود و یا حتی می تواند مجاری تحتانی تنفسی و یا گوارشی را هم درگیر کند.

وی افزود: مطالعات نشان داده که آلرژی در شهرهای بزرگ بین 30 تا 40 درصد شیوع دارد و در دنیا حداقل 500 میلیون نفر دچار آلرژی فصلی هستند.

ادامه مطلب...

درمان آسم در پنج سال آینده با دستاورد بزرگ دانشمندان

دانشمندان دانشگاه‌های کاردیف و کینگز کالج لندن در دستاوردی که می‌تواند زندگی میلیون‌ها مبتلا به آسم در جهان را تغییر دهد، توانسته‌اند سلول‌های عامل باریک شدن راه‌های هوایی را در زمان تحریک با محرک‌هایی مانند آلاینده‌ها شناسایی کنند.

بطور قطع در حال حاضر داروهایی برای غیرفعالسازی این سلول‌ها وجود دارد که به calcilyticsها مشهور بوده و برای درمان بیماران مبتلا به پوکی استخوان مورد استفاده است.

دانشمندان امیدوارند که در آینده، مبتلایان به آسم از این دارو برای جلوگیری از حمله استفاده کرده و دیگر از اسپری تنفسی استفاده نکنند.

اگر دانشمندان بتوانند ایمن بودن calcilyticsها را در زمان اعمال مستقیم آن‌ها به ریه اثبات کنند، ظرف پنج سال آینده می‌توان از این دارو برای درمان بیماران و حتی جلوگیری از بروز آن استفاده کرد.

ادامه مطلب...

سیب و لبنیات، ضد آلرژی‌های غذایی در فصل بهار

یک متخصص تغذیه و رژیم غذایی عنوان کرد: مواد آلرژن پس از ورود به بدن وارد سیستم گوارشی و دستگاه گردش خون می‌شوند که در افراد مختلف عوارض متعددی را در پی دارد که برای جلوگیری از بروز آن لازم است مواد آلرژی زا را شناخت.

دکتر کوروش جعفریان متخصص تغذیه و رژیم غذایی با توجه به آلرژی های غذایی در فصل بهار بیان کرد: به طور کلی زمانی که یک ماده ناسازگار وارد بدن می‌شود منجر به بروز آلرژی می‌شود و علایمی را برای فرد به همراه دارد.

وی با اشاره به علایم کلی آلرژی در افراد مختلف گفت: خارش، التهاب لب، گر گرفتگی، مشکلات سیستم گوارشی، اسهال، استفراغ، خونریزی گوارشی از علایم عمومی هستند که در صورت تشدید طیف وسیع‌تری از مشکلات از قبیل ناهنجاری سیستم تنفسی را در بر دارد.

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 27