خدمات روز

10 حقيقت در مورد آسم

1. سازمان جهاني بهداشت تخمين زده است كه حدود 235 ميليون نفر در جهان از آسم رنج مي‌برند درحالي‌كه از بيمار خود اطلاعي ندارند.
2. اگر اقدام فوري و مناسبي انجام نشود مرگ‌ و مير آسم در 10 سال آينده افزايش خواهد يافت. آسم قابل‌درمان نيست؛ اما تشخيص مناسب، درمان و آموزش بيمار مي‌تواند در كنترل آسم كمك فراواني كند.
3. آسم ممكن است در هر جا رخ دهد. بيش از 80 درصد مرگ‌ومير بر اثر آسم به دليل عدم‌ تشخيص به‌موقع آن است.
4. آسم يك بيماري مزمن است كه علامت آن حملات مكرر تنگي نفس و خس‌خس سينه است؛ كه شدت آن در هر فردي با فرد ديگر متفاوت است.
5. علائم ممكن است چندين بار در روز يا هفته در افراد مبتلا رخ دهد. براي برخي افراد علائم در طي فعاليت جسماني و يا در شب بدتر مي‌شود. براي كنترل آسم بايد از مواد آلرژي‌زا دوري كرد؛ زيرا اين مواد مي‌تواند باعث حمله تنفسي و حتي مرگ در اثر خفگي تنفسي شود.
6. از طريق درمان مناسب مانند استفاده از اسپري دهاني براي كاهش التهاب مجاري تنفسي، تعداد حملات آسمي و مرگ‌ومير مربوط به آسم را مي‌توان كاهش داد.
7. آسم شايع‌ترين بيماري مزمن در كودكان است اما مي‌توان آن را از طريق برنامه‌هاي پيشگيري و درمان‌هاي مختلف با توجه به علائم فرد كنترل كرد.
8. قوي‌ترين عوامل خطر ابتلا به آسم قرار گرفتن در معرض آلرژي‌هاي داخلي مانند غبار خانه در ملافه فرش و مبلمان پر آلودگي و حيوانات خانگي هستند. آلرژي‌هاي فضاي بازمانند گرده‌ها، دود تنباكو و مواد محرك شيميايي در محل كار.
9. عواملي كه سبب تشديد آسم مي‌شود مي‌تواند هواي سرد، برانگيختگي شديد عاطفي مانند خشم يا ترس و ورزش كردن باشد.
10. آسم معمولاً تشخيص داده نمي‌شود و بيمار مبتلا به آسم تحت درمان قرار نمي‌گيرد. به همين دليل زحمت زيادي براي خانواده‌ها و افراد ايجاد مي‌كند و فعاليت‌هاي آن‌ها را حتي تا آخر عمر تحت تأثير قرار مي‌دهد.

مقالات روز

نقش آموزش در درمان آسم كودكان

براي کنترل بيماري آسم کودکان لازم است به ارکان درمان اين بيماري توجه نماييم. رکن اول درمان آموزش صحيح بيمار و خانواده وي است. بدون شک تنها با استفاده از داروهاي گوناگون تسکين دهنده در اورزانس و بستري نمودن مکرر بيمار در بيمارستان قادر به کنترل بيماري نخواهيم شد.

 

نقش آموزش در بيماري آسم عبارت است از: افزايش آگاهي، و اصلاح شيوه زندگي و رفتار بيمار و ايجاد تغييرات مناسب در محيط زندگي بيمار به منظور کنترل بيماري آسم.

مراقبت موثر آسم مزمن، اشتراک مساعي بين بيمار، خانواده وي و پزشک را مي طلبد. آموزش صحيح راهنما و حاصل اين اشتراک مساعي است اين برنامه را در چند جلسه مي توان طراحي کرد که: در جلسه اول اصول بيماري و نوع اقدامات مورد نياز در موقع حمله و action planدرمان آسم توضيح داده مي شود. در جلسه دوم اقداماتي که بيمار و خانواده در منزل مي بايستي انجام مي داده اند و تمرين کرده اند مرور مي شود در جلسه سوم چگونگي زندگي با يک بيماري مزمن را براي بيمار و خانواده وي تشريح مي نماييم و در جلسه چهارم ضمن مرور موضوعات قبلي اطلاع رساني و ارتباط با مراقبين و معلم کودک صورت مي گيرد.

در آموزش بيمار و خانواده وي اصول زير را بايد به کار گرفت:
پيامها ساده باشد و تکرار شود و با نوشته هاي ساده بر روي آنها تاکيد شود علاوه بر اين به بيماران و والدين آنها جزوات آموزشي در سطح اطلاعات آنها داده شود بر روي مهارتها و آموزشها تاکيد شود و بر روي آنها تمرين شود. موانع به کار گيري صحيح داروها و وسايل بررسي شود، به نگرانيهاي والدين و بيمار توجه شود و اهداف درماني با آنها مرور شود. از روش هاي آموزشي موثر تر مانند آموزش در گروه هاي کوچک و نحوه درمان يک بيمار آسمي در بعضي از خانواده ها مفيد تر است. براي درمان مناسب بيمار آسمي نياز به اصلاح رفتاري و شيوه زندگي است که با يک برنامه آموزشي موثر مي توان به آن نايل شد.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

یک جراح و متخصص گوش، گلو و بینی:

استفاده از اسپری استنشاقی مانع روزه داری نمی شود

یک جراح و متخصص گوش، گلو و بینی با بیان اینکه استفاده از اسپری استنشاقی در بیماران مبتلا به آسم مانع روزه داری افراد نمی شود، تاکید کرد: افراد مبتلا به آسم و آلرژی منعی برای رعایت روزه داری ندارند بلکه می توانند با رعایت مواردی از بروز مشکلات پیشگیری کنند.

دکتر بهنام کاظمی با اشاره به اینکه افراد مبتلا به آسم و آلرژی باید از قرار گرفتن در معرض محرک های تشدید کننده بیماری خود به خصوص در ایام روزه داری خودداری کنند، گفت: قرار گرفتن در معرض بوهای شدید از جمله شوینده های قوی مانند وایتکس، ادکلن و عطر های گرم و تند به خصوص در فصل تابستان باعث ایجاد حمله آلرژی و آسم قوی می شود که برای این افراد خطرآفرین است.

ادامه مطلب...

شرایط روزه داری در مبتلایان آسم و آلرژی

بیماران مبتلا به آسم در صورتیکه بیماریشان تحت کنترل باشد با رعایت دوری از عوامل تشدید کننده بیماری می توانند روزه بگیرند.

دکتر مریم محلوجی راد فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی و عضو هیات مدیره کلینیک آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با اعلام این مطلب گفت: آن دسته از بیمارانی که به انواع آلرژی ها به ویژه آلرژی های تنفسی که به علت عوامل استنشاقی موجود در هوا تشدید می شود مبتلا هستند به شرط احتیاط و دوری از عوامل تشدید کننده مجاز به روزه داری هستند.

وی در خصوص بیماران مبتلا به آسم افزود: بیشتر داروهایی که در آسم مورد استفاده قرار می گیرند به صورت دو بار در روز مصرف می شوند که می توان دفعات مصرف دارو را برای ساعات سحر و افطار تنظیم کرد. بنابراین این قبیل افراد که بیماریشان به این ترتیب تحت کنترل قرار می گیرد منعی برای روزه داری ندارند.

دکتر محلوجی با اشاره به آن دسته از افرادی که آسم شدید دارند  تصریح کرد: بیمارانی که آسم شدید و  کنترل نشده دارند و مجبورند در طول روز نیز دارو مصرف کنند مجاز به روزه داری نیستند.

عضو هیات مدیره کلینیک آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران درپاسخ به این سوال که آیا بیمارانی که در طول روز از اسپری استنشاقی استفاده می کنند می توانند روزه بگیرند گفت: برخی از مراجع تقلید استفاده از این نوع اسپری ها را باطل کننده روزه نمی دانند بنابراین توصیه می شود که این دسته از بیماران به منظور رعایت جوانب شرعی، به رساله مرجع تقلید خود رجوع نمایند.

نقش پروبیوتیک‌ها در تسکین علائم آلرژی فصلی

بازبینی مطالعات گذشته نشان داد که پروبیوتیک‌ها یا باکتری‌های مفید می‌توانند برای مبتلایان به آلرژی‌های فصلی سودمند باشند.

پزشکان نتایج به دست آمده از بیش از 20 مطالعه پیشین را تحلیل کرده و دریافتند مبتلایان به تب یونجه می‌توانند از مصرف پروبیوتیک‌ها سود برده و علائم و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند. هرچند در مورد تاثیرگذاری مثبت این شیوه درمانی برای مبتلایان به آلرژی‌های فصلی هنوز یافته‌های قطعی به دست نیامده است.

دکتر «جاستین تورنر» از مرکز درمانی دانشگاه وندربیلت ایالت تنسی آمریکا گفت: لازم است مطالعات کیفی بیشتری انجام شود تا پزشکان بتوانند با اطمینان بیشتر درباره توصیه یا عدم توصیه به مصرف پروبیوتیک‌ها برای مبتلایان به آلرژی‌های فصلی تصمیم بگیرند.

پروبیوتیک‌ها باکتری‌هایی هستند که به حفظ سلامت روده کمک می‌کنند. این باکتری‌های مفید در برخی مواد غذایی از قبیل ماست وجود دارند. پروبیوتیک‌ها همچنین ممکن است تعادل باکتری‌ها در روده‌ها را به گونه‌ای تغییر دهند که با اثرگذاری روی سیستم ایمنی در نهایت به کاهش علائم آلرژی کمک کنند.

به گزارش لایوساینس، در این بررسی پزشکان مشاهده کردند که بهبود علائم بیماری و بهبود کیفیت زندگی‌ در افراد مبتلا به آلرژی‌های فصلی که از مکمل‌های پروبیوتیک یا غذاهای حاوی این باکتری‌ها مصرف کرده‌اند در مقایسه با افرادی که از دارونما استفاده کرده بودند، بیشتر بوده است.

استفاده از پکیج در منزل مبتلایان به آسم ممنوع!

رییس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت به افرادی که زمینه ابتلا به بیماری آسم و بیماری‌های مزمن ریه (COPD) دارند و یا به این بیماری‌ها مبتلا هستند، توصیه کرد که به هیچ عنوان در منازل خود از پکیج استفاده نکنند.

دکتر مهدی نجمی در این باره گفت: این دسته از افراد ریه‌های حساس‌تری دارند و قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های محیطی در داخل منزل می‌تواند برای آنها مشکل‌ساز شود و این بیماران را دچار بروز علائم یا حمله بیماری کند.

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 28