خدمات روز

آسم چگونه ایجاد می شود؟

 

در بیشتر موارد آسم در اثر تنگ شدن موقتی و برگشت پذیر مجاری هوایی ایجاد می شود ولی در برخی افراد التهاب مجاری تنفسی در اثر آسم منجر به تغییرات دائمی می شود.
مجاری تنفسی آسیب می بینند و به صورت برگشت ناپذیر و تنگ باقی می مانند. در اثر این تغییر ظرفیت تنفسی کاهش می یابد. ممکن است سرفه و خس خس سینه در شرایط عادی وجود نداشته باشند ولی تستهای تنفسی کاهش توانایی ریه در خروج هوا را نشان می دهند.
اگر باریک شدن مجاری تنفسی شدید باشد، حتی فعالیتهای ساده مانند بالا رفتن از پله ها ممکن است موجب تنگی نفس شود. تغییرات دائمی راههای هوایی فقط در برخی افراد مبتلا به آسم رخ می دهد.
ممکن است شدید بودن بیماری، طولانی بودن مدت ابتلا و عدم درمان آسم با داروهای ضد التهابی علت آن باشد.
برخی مطالعات نشان می دهند که در افرادی که آسم خفیف دارند احتمال آسیب دائمی و کاهش عملکرد ریه کمتر است.

مقالات روز

سیگار کشیدن والدین شدت حملات آسمی کودکان را افزایش می‌دهد

محققان آمریکایی بر اساس نتایج تحقیقات خود هشدار دادند که قرار گرفتن کودکان دچار حملات آسمی در معرض دود سیگار به ویژه دود سیگار یکی از والدین در تشدید این حملات در آنها سهیم است. این تحقیقات نشان می‌دهد 53 درصد کودکان دچار حملات آسمی که در معرض دود سیگار قرار دارند، ۳ برابر بیشتر به علت تشدید این حملات به پزشک یا اورژانس مراجعه می‌کنند. این تحقیقات از 972 کودک و نوجوان ۶ تا 19 ساله آمریکایی به که از حملات آسمی رنج می‌برده‌اند. این تحقیقات نشان داد که 45 درصد آنها به علت قرار گرفتن در معرض دود سیگار با تشدید حملات آسمی روبه‌رو بوده اند. آسم یا تنگی نفس بیماری مزمن التهابی راه‌های هوایی است. ویژگی آن التهاب متغیر این راه‌ها و افزایش پاسخ دهی (واکنش) آنها در مواجهه با طیف گسترده‌ای از محرک‌ها می‌باشد. افراد مبتلا به این بیماری دچار حملات یا دوره‌های شدیدی می‌شوند که ناشی از واکنش حساسیتی و برونکواسپاسم قابل برگشت و انسداد مجاری تنفسی است. این حملات زمانی بروز می‌کنند که مجاری هوایی در ریه‌ها در اثر عوامل خاص محیط زیستی دچار بیش ‌فعالی شده و سپس ملتهب و مسدود می‌شوند. علایم مداوم این بیماری ممکن است شامل تنگی نفس، احساس فشار روی سینه، خلط و سرفه باشد.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

بی‌توجهی به درمان آلرژی و خطر بروز آسم

یک فوق تخصص ایمونولوژی و آلرژی ضمن اشاره به افزایش شیوع بیماری آلرژی طی 15 سال اخیر نسبت به بی‌توجهی به درمان "آلرژی" و خطر بروز "آسم" هشدار داد.

دکتر مهناز صادقی شبستری در تعریفی از بیماری آلرژی، گفت: آلرژی واکنشی ناخواسته نسبت به مواد خارجی است. آلرژی‌های فصلی که در برخی افراد مشاهده می‌شود در اصطلاح علمی بیماری "رینیت آلرژیک" یا بیماری "تب یونجه" نام دارد.

وی افزود: این نوع بیماری در بیمارانی مشاهده می‌شود که دچار علایم بالینی به صورت عطسه، آبریزش بینی، گرفتگی بینی، خارش گلو، گوش، کام و چشم می‌شوند. میزان شیوع این بیماری طی 15 سال اخیر در ایران از 20 درصد به 40 درصد افزایش یافته است؛ یعنی دو برابر شده است. بی‌تردید عمده‌ترین علت آن نیز آلودگی‌های محیطی، عادات غذایی ناصحیح، استفاده از پاک کننده‌ها و شوینده‌های متفاوت و وجود آلرژن‌ها یا گرده‌های گیاهی متعدد در محیط است.

ادامه مطلب...

استفراغ و خونریزی در مدفوع از علائم شایع ابتلا به حساسیت غذایی

یک متخصص کودکان با تاکید به اینکه شایع ترین علت حساسیت غذایی کودکان شیر گاو است، گفت: 10 تا 15 درصد بزرگسالان به شیر پاستوریزه حساسیت دارند که باید از مصرف موادی که منجر به بروز حساسیت در آن ها می شود پرهیز کنند.

دکتر اکبر کوشانفر با اشاره به اینکه امکان  بروز حساسیت در نوزادان و کودکان به برخی از مواد غذایی وجود دارد، گفت: شایع ترین علت حساسیت غذایی کودکان شیرگاو است بنابراین زمانی که کودک به شیر گاو حساس است، باید از دادن مجدد این شیر به نوزاد پرهیز شود.

ادامه مطلب...

شستن دهان پس از استفاده اسپری استنشاقی ضروری است

یک دکترای داروسازی با اشاره به اینکه نحوه صحیح استفاده از اسپری های استنشاقی در مبتلایان به آسم اهمیت دارد گفت: برای پیشگیری از عفونت های قارچی دهان باید پس از استفاده اسپری دهان شسته شود.

دکتر حسین خلیلی با بیان اینکه آسم بیماری التهابی مزمن است که با حملات انسدادی و برگشت پذیر مشخص می شود گفت: در آسم خفیف بیماران دو نوبت در هفته دچار حمله تنگی نفس می شوند و در بین حملات هیچ علامتی ندارند.

وی با تاکید بر اینکه در این بیماران تعداد حملات آسم شبانه کمتر از دو نوبت در ماه است گفت: درمان این بیماران با استفاده از آگونیست های استنشاقی هنگام حمله است.

ادامه مطلب...

هندوانه میوه ای مفید برای پیشگیری از آسم

یک متخصص طب سنتی با اشاره به خواص هندوانه گفت: هندوانه میوه‌‌ای است که میزان بالایی سدیم و پتاسیم دارد به همین دلیل از بدن در برابر بیماری‌های مختلفی مانند آسم،سکته قلبی و برخی سرطانها مانند سرطان روده و پروستات محافظت می‌کند.

علی حسینی گفت: هندوانه میوه‌ای است که مزاج سرد و تر دارد و رنگ آن در ویتامینش تأثیری ندارد به همین دلیل، مهم این است که هندوانه کاملاً رسیده و شیرین باشد.

وی گفت:هندوانه منبع بسیار خوبی از ویتامین C و A است و نسبت به سایر میوه‌ها و سبزی‌ها، مقدار بیشتری بتاکاروتن دارد.

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 18