خدمات روز

آسم چگونه ایجاد می شود؟

 

در بیشتر موارد آسم در اثر تنگ شدن موقتی و برگشت پذیر مجاری هوایی ایجاد می شود ولی در برخی افراد التهاب مجاری تنفسی در اثر آسم منجر به تغییرات دائمی می شود.
مجاری تنفسی آسیب می بینند و به صورت برگشت ناپذیر و تنگ باقی می مانند. در اثر این تغییر ظرفیت تنفسی کاهش می یابد. ممکن است سرفه و خس خس سینه در شرایط عادی وجود نداشته باشند ولی تستهای تنفسی کاهش توانایی ریه در خروج هوا را نشان می دهند.
اگر باریک شدن مجاری تنفسی شدید باشد، حتی فعالیتهای ساده مانند بالا رفتن از پله ها ممکن است موجب تنگی نفس شود. تغییرات دائمی راههای هوایی فقط در برخی افراد مبتلا به آسم رخ می دهد.
ممکن است شدید بودن بیماری، طولانی بودن مدت ابتلا و عدم درمان آسم با داروهای ضد التهابی علت آن باشد.
برخی مطالعات نشان می دهند که در افرادی که آسم خفیف دارند احتمال آسیب دائمی و کاهش عملکرد ریه کمتر است.

مقالات روز

روش موثر برای پیشگیری از آسم در کودکان

متخصصان اطفال می‌گویند خواباندن نوزادان در خز حیوانات خطر ابتلا به آسم را در سنین کودکی کاهش می‌دهد.
در این بررسی اطلاعات بیش از 2400 کودک آلمانی از دوران نوزادی تا 10 سالگی مورد مطالعه قرار گرفت. از میان این کودکان 55 درصد آنان در سه ماه نخست زندگی‌شان روی خز یا همان پوست مودار حیوانات خوابیده بودند. این متخصصان دریافتند در یک مقایسه معلوم شد کودکانی که در دوران نوزادی روی خز حیوانات خوابیده‌اند 79 درصد کمتر در سن شش سالگی و 41 درصد کمتر در سن 10 سالگی احتمال ابتلا به آسم را داشته‌اند. نتایج مطالعات انجام شده در گذشته نیز حاکی از آن بود که میکروب‌های موجود در محیط زندگی، فرد را از ابتلا به آسم مصون نگه می‌دارد. خز حیوانات می‌تواند محلی برای زندگی انواع مختلف میکروب‌ها باشد. «کریستینا تیچر»، یکی از متخصصان این مطالعه گفت:‌ یافته‌های ما تایید می‌کند ضرورت دارد مطالعات بیشتری در این زمینه صورت گیرد تا بتوان این ارتباط را اثبات کرد. در حالی که در این مطالعه رابطه بین قرار گرفتن در معرض خز حیوانات در دوران نوزادی با کاهش خطر ابتلا به آسم مشاهده شده اما هنوز ارتباط علت – معمولی آن تایید نشده است.

خطا
  • JFolder::create: Could not create directory

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

شروع مهر و شیوع مجدد آسم در کودکان

بررسی آمارهای جهانی نشان می‌دهد که سالانه حدود 4.5 میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

صنعت مدرن امروز با تولید گازها و ذرات آلوده معلق در هوا فضایی برای نفس کشیدن باقی نمی‌گذارد و استشمام هوای پاک را به آرزویی دست نیافتنی تبدیل می‌کند.

آلودگی هوا همواره در شرایط بحرانی منجر به مرگ و میر انسان‌ها شده است. محاسبات انجام شده نشان می‌دهد که با توجه به جمعیت تهران، در شرایط بحران آلودگی هوا احتمال مرگ و میر سالانه 5هزار نفر وجود دارد.«میزان شیوع علائم بیماری آسم سال گذشته در تهران 35درصد برآورد شد و به‌ طور کلی شیوع علائم این بیماری در کشور بین 8 تا 12درصد یعنی به‌طور میانگین 10درصد است.»این آماری است که کارشناسان به آن اذعان می‌کنند و معتقدند تا سال2020 ،10میلیون نفر در جهان بر اثر آسم جان خود را از دست می‌دهند و 90درصد این افراد در کشورهای جهان سوم زندگی می‌کنند.

اعلام این آمار در حالی است که به گفته کارشناسان، کودکان در این میان قربانیان اصلی آلودگی هوا محسوب می‌شوند، به‌طوری که براساس مطالعاتی که در سطح مدارس شهر تهران انجام شده، شیوع آسم در میان کودکان تهرانی 5درصد برآورد شده است.

ادامه مطلب...

بی‌توجهی به درمان آلرژی و خطر بروز آسم

یک فوق تخصص ایمونولوژی و آلرژی ضمن اشاره به افزایش شیوع بیماری آلرژی طی 15 سال اخیر نسبت به بی‌توجهی به درمان "آلرژی" و خطر بروز "آسم" هشدار داد.

دکتر مهناز صادقی شبستری در تعریفی از بیماری آلرژی، گفت: آلرژی واکنشی ناخواسته نسبت به مواد خارجی است. آلرژی‌های فصلی که در برخی افراد مشاهده می‌شود در اصطلاح علمی بیماری "رینیت آلرژیک" یا بیماری "تب یونجه" نام دارد.

وی افزود: این نوع بیماری در بیمارانی مشاهده می‌شود که دچار علایم بالینی به صورت عطسه، آبریزش بینی، گرفتگی بینی، خارش گلو، گوش، کام و چشم می‌شوند. میزان شیوع این بیماری طی 15 سال اخیر در ایران از 20 درصد به 40 درصد افزایش یافته است؛ یعنی دو برابر شده است. بی‌تردید عمده‌ترین علت آن نیز آلودگی‌های محیطی، عادات غذایی ناصحیح، استفاده از پاک کننده‌ها و شوینده‌های متفاوت و وجود آلرژن‌ها یا گرده‌های گیاهی متعدد در محیط است.

ادامه مطلب...

استفراغ و خونریزی در مدفوع از علائم شایع ابتلا به حساسیت غذایی

یک متخصص کودکان با تاکید به اینکه شایع ترین علت حساسیت غذایی کودکان شیر گاو است، گفت: 10 تا 15 درصد بزرگسالان به شیر پاستوریزه حساسیت دارند که باید از مصرف موادی که منجر به بروز حساسیت در آن ها می شود پرهیز کنند.

دکتر اکبر کوشانفر با اشاره به اینکه امکان  بروز حساسیت در نوزادان و کودکان به برخی از مواد غذایی وجود دارد، گفت: شایع ترین علت حساسیت غذایی کودکان شیرگاو است بنابراین زمانی که کودک به شیر گاو حساس است، باید از دادن مجدد این شیر به نوزاد پرهیز شود.

ادامه مطلب...

شستن دهان پس از استفاده اسپری استنشاقی ضروری است

یک دکترای داروسازی با اشاره به اینکه نحوه صحیح استفاده از اسپری های استنشاقی در مبتلایان به آسم اهمیت دارد گفت: برای پیشگیری از عفونت های قارچی دهان باید پس از استفاده اسپری دهان شسته شود.

دکتر حسین خلیلی با بیان اینکه آسم بیماری التهابی مزمن است که با حملات انسدادی و برگشت پذیر مشخص می شود گفت: در آسم خفیف بیماران دو نوبت در هفته دچار حمله تنگی نفس می شوند و در بین حملات هیچ علامتی ندارند.

وی با تاکید بر اینکه در این بیماران تعداد حملات آسم شبانه کمتر از دو نوبت در ماه است گفت: درمان این بیماران با استفاده از آگونیست های استنشاقی هنگام حمله است.

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 18