خدمات روز

ارائه خدمات در کلینیک آسم و آلرژی بر اساس معیارهای علمی جهان

یک فوق تخصص ایمونولوژی و آسم و آلرژی، آلرژی بینی را یکی از شایع ترین حساسیت ها در فصل بهار دانست و گفت: این آلرژیِ ریسک بروز آسم را تا 40 درصد افزایش می دهد.

دکتر حبیب سهیلی بیان کرد: هر سال با شروع فصل بهار حساسیت های فصلی و آلرژی هم بیشتر می شود. در واقع آلرژی فصلی یا همان آلرژی بینی، علائمی مانند سرماخوردگی دارد اما دوره آن طولانی تر است و با آسم هم ارتباط زیادی دارد بطوریکه احتمال ابتلا به آسم در کسانی که آلرژی بینی دارند 40 درصد بیشتر از سایرین است.

این متخصص کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه گرده افشانی گل ها تاثیر زیادی در بروز علائم آلرژی بینی گفت: توصیه می کنم کسانی که مبتلا به آلرژی بینی هستند، در فاصله زمانی بین 7 تا 9 صبح از منزل خارج نشوند زیرا در این ساعات گرده افشانی گیاهان بیشتر است.

دکتر سهیلی افزود: اهمیت پیشگیری در آلرژی نسبت به سایر بیماری ها دو برابر است زیرا می تواند زمینه ساز بروز آسم باشد بنابراین کلید اصلی درمان آلرژی، پیشگیری است.

وی در پایان به خدمات کلینیک تخصصی و فوق تخصصی «ایمونولوژی، آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران» اشاره کرد و افزود: تمامی خدمات آموزشی، مشاوره ای، ارائه روش های پیشگیری، خدمات تشخیصی و  درمانی (فارماکوتراپی و ایمونوتراپی) به بیماران آلرژیک و کمبود ایمنی در این کلینیک، بر اساس معیارهای علمی جهان ارائه می شود.

مقالات روز

مطالعه اجزاي آلرژي زاي كلادوسپوريوم هرباروم با روش ايمونوبلاتينگ

مطالعات متعددي بر روي آنتي ژن ها كلادوسپوريوم هرباروم (ك. هرباروم) نشان داده است كه اين آنتي ژن ها نقش مهمي در توليد IgE اختصاصي در افراد آتوپيك داشته و موجب بدتر شدن وضعيت كلينيكي اين گونه بيماران از جمله درماتيت آتوپيك مي شوند.
لذا در مطالعه حاضر اجزاي آلرژي زاي ك. هرباروم با روش ايمونوبلاتينگ مورد بررسي قرار گرفته است.
ك. هرباروم در محيط سابورو دكستروز آگار كشت داده شد. توده ميسيليومي جمع آوري شده با استفاده از ازت مايع و دانه هاي شيشه اي (glass bead) شكسته شد. سپس نمونه ها سانتريفيوژ شده و محلول رويي (عصاره خام) با روش SDS-PAGE تفكيك شد.
پس از انجام بلاتينگ، اجزا پروتئيني با سرم بيماران مورد مطالعه مجاور شدند و باند هاي پاسخ دهنده به IgE با آنتي بادي هاي ضد IgEانساني كه به وسيله آنزيم نشان دار شده بود، در يك سوبستراي رنگي نمايان شد.
در SDS-PAGE عصاره خام ك. هرباروم تعداد 16 باند با وزن مولكولي بين 15.1 تا110 كيلودالتون را نشان داد. باند هاي 15.1، 18.4، 25.1، 36.3، 45 و 54 كيلودالتوني به عنوان باندهاي قوي معين شدند.
در ايمونوبلاتينگ، باندهاي پروتئيني با وزن هاي مولكولي 15.1، 18.4، 42 و 110 كيلودالتوني با IgE سرم هاي بيماران مبتلا به درماتيت آتوپيك واكنش قوي نشان دادند.
نتايج فوق نشان داد كه باندهاي قوي در SDS-PAGE، بيشترين واكنش را با آنتي بادي هاي IgE ضد ك. هرباروم در تكنيك ايمونوبلاتينگ داشته اند. لذا قدرت باند ها در SDS-PAGE مي تواند در پاسخ به IgE اثرگذار باشد.
مانند ديگر مطالعات، ما نيز تصور مي كنيم كه آنتي ژن هاي ك. هرباروم مي تواند شروع كننده واكنش هاي آلرژيك در بيماران مبتلا به درماتيت آتوپيك باشد.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

سیب و لبنیات، ضد آلرژی‌های غذایی در فصل بهار

یک متخصص تغذیه و رژیم غذایی عنوان کرد: مواد آلرژن پس از ورود به بدن وارد سیستم گوارشی و دستگاه گردش خون می‌شوند که در افراد مختلف عوارض متعددی را در پی دارد که برای جلوگیری از بروز آن لازم است مواد آلرژی زا را شناخت.

دکتر کوروش جعفریان متخصص تغذیه و رژیم غذایی با توجه به آلرژی های غذایی در فصل بهار بیان کرد: به طور کلی زمانی که یک ماده ناسازگار وارد بدن می‌شود منجر به بروز آلرژی می‌شود و علایمی را برای فرد به همراه دارد.

وی با اشاره به علایم کلی آلرژی در افراد مختلف گفت: خارش، التهاب لب، گر گرفتگی، مشکلات سیستم گوارشی، اسهال، استفراغ، خونریزی گوارشی از علایم عمومی هستند که در صورت تشدید طیف وسیع‌تری از مشکلات از قبیل ناهنجاری سیستم تنفسی را در بر دارد.

ادامه مطلب...

كنترل آلرژي فصلی با تغذيه

یک متخصص تغذیه بر نقش برخي مواد غذايي در تقويت سيستم ايمني و پيشگيري از بروز آلرژي‌هاي فصلي تاکید کرد و گفت:  مصرف انواع ویتامین‌های گروه B مانند غلات، گوشت، لبنیات، تخم‌مرغ، انواع سبزی‌های برگ سبزتیره مثل اسفناج، كرفس و انواع ویتامین‌های گروه C، مانند مركبات و سبزی‌های تازه و نيز سبزيجات غني از ويتامين A همچون هويج می‌تواند از شدت عوارض ناشي از آلرژي‌ها بكاهد.

دکتر مینو فروزانی گفت: حداقل 25 درصد افراد به آلرژي‌هاي فصلي به ویژه در فصل بهار مبتلا مي‌شوند. اين نوع حساسيت به درجات متفاوتي در افراد منجر به سرفه، آبریزش بینی، عطسه و خارش پوست مي‌شود.

وی گفت: حساسیت‌های فصلی در برخورد با بيش از 130 هزار ماده آلرژی‌زا به وجود می‌آید كه از راه‌های تنفسی، تماس‌های پوستی، خوردن و آشامیدن وارد بدن می‌شود و برخی افراد نیز به طور ژنتیكی آلرژی را از خانواده‌شان به ارث می‌برند.

ادامه مطلب...

شايعترين عامل ايجاد كننده رينيت آلرژيک سابقه خانوادگی است

یک جراح و متخصص گوش، گلو و بيني با بیان اینکه شايعترين عامل ايجاد كننده رينيت آلرژيک سابقه خانوادگی است، تاکید کرد: رينيت آلرژيک فصلي ناشي از آلرژي‌زاهاي فصلي مانند گرده‌ها، قارچ‌ها، مايت‌هاي موجود در گرد و خاک، حيوانات خزدار و فضولات حشرات است که شايع‌ترين محرک‌هاي رينيت آلرژيک به شمار مي‌روند.

دكتر بهنام كاظمي با اشاره به اینکه رينيت آلرژيک ممکن است فصلي يا دايمي باشد، گفت: علایم رینیت آلرژیک از فردی به فرد دیگر متغیر است اما اکثر علایم مربوط به بینی است که در بعضی افراد گوش، گلو و حنجره را نیز درگیر می کند و حتی ممکن است باعث ایجاد اختلال در خواب شامل تنفس از دهان، بیدار شدن مکرر، خستگی در طول روز و اشکال در انجام کارها شود.

این جراح و متخصص گوش، گلو و بيني تصریح کرد: آبریزش، خارش، گرفتگی، از دست دادن حس بویایی و چشایی از جمله علایم آلرژیک بینی است. همچنین خارش، قرمزی، احساس وجود جسم خارجی در چشم، تورم، کبودی و تیرگی پوست زیر چشم از علایم چشمی این آلرژی است.

ادامه مطلب...

مراقب آلرژی‌های فصلی باشید

یک فوق تخصص ایمونولوژی و آلرژی گفت: گرده‌افشانی گل‌ها و تغییر دما موجب بروز آلرژی‌ها و شیوع بیماری‌های ویروسی در فصل بهار می‌شود.

دکتر بهادرسلیمانی اظهار کرد: آلرژی واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن به عوامل مختلف است.

وی درخصوص علت ایجاد آلرژی درفصل بهار گفت: آلرژی فصل بهار که ناشی از استنشاق گرده‌های گیاهی است، یکی از شایع‌ترین آلرژی‌هاست. گرده افشانی درختان در بهار، علف‌ها و چمن‌ها در تابستان و درختچه‌ها و علف‌های هرز در فصل پاییز موجب بروز حساسیت‌های فصلی می‌شود. مبتلایان به حساسیت فصلی با شروع گرده افشانی گل‌ها و گیاهان علائم خود را نشان می‌دهند.

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 26