اخبار

 

با دنبال کردن اینستاگرام کلینیک آسم و آلرژی هر روز از جدیدترین مطالب در زمینه آلرژی و سبک زندگی سالم مطلع شوید.

آدرس ما در اینستاگرام: allergyclinic

خدمات

 

 

کلینیک آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی افتخار دارد اعلام کند که سه تست تشخیصی جدید: تست سرمی اتولوگوس، پچ تست، تست تنفسی متاکولین و تست اسپیرومتری ورزشی را جهت خدمت رسانی هرچه بهتر به مراجعین محترم و بهبود فرایندهای تشخیصی و درمانی به این مرکز فوق تخصصی اضافه کرده است.

 

 

 

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

بایدها و نبایدهای مقابله با کرونا

باید‌ها و‌ نبایدهای مقابله با کروناویروس

مقامات سازمان جهانی بهداشت مردم را به آماده شدن در برابر ویروس کرونا ،که با نام COVID19 نیز شناخته می‌شود، تشویق می‌کنند. در این مطلب به مواردی که باید برای محافظت از خود در برابر ویروس بدانید، پرداخته می‌شود:


باید حداقل به مدت ۲۰ ثانیه و‌ چندین‌ بار در روز دست‌هایتان را بشویید. از آب و‌ صابون یا محلول‌های ضد عفونی کننده دست با حداقل ۶۰٪ الکل استفاده کنید. در این موارد حتما باید دست‌ها شسته شده باشد: ۱- قبل از طبخ یا خوردن غذا، ۲- بعد از دستشویی، ۳- بعد از خالی کردن بینی، سرفه یا عطسه

نباید به چشم، بینی و‌ دهان دست بزنید. اگر تماسی با ویروس داشته باشید با لمس صورت اجازه‌ی ورود ویروس به کل بدن را می‌دهید.

باید علائم ابتلا را که مشابه آنفلوانزا هست بشناسید: تب، سرفه، تنگی نفس. در اغلب موارد علائم با آبریزش شروع نمی‌شود.

نباید از ماسک استفاده کنید مگر اینکه بیمار باشید. استفاده از ماسک توسط فرد مبتلا باعث حفاظت از سایر افراد سالم می‌شود. استفاده از ماسک توسط افراد سالم کمک چندانی نمی‌کند. با خرید غیر ضروری ماسک باعث کمبود آن نشوید. اجازه دهید ماسک‌ها برای افرادی که واقعا نیاز دارند مثل بیماران و کادر درمان باقی بماند.

باید از تجمع و حضور در اماکن عمومی اجتناب کنید، اگر بالاتر از ۶۰ سال سن دارید یا شرایطی دارید که شما را در دسته افراد پر خطر قرار می‌دهد.

نباید به سفر بروید اگر تب دارید. اگر در پرواز بیمار شدید فورا به خدمه اطلاع دهید.

باید در سفر به کشورهای پر خطر تجدید نظر کنید. در حال حاضر توصیه شده است به چین و کره‌جنوبی سفر غیر ضروری نکنید. و افراد پر خطر به ایتالیا و ژاپن سفر نکنند.

نباید بترسید. اصول بهداشتی و در راس آن شستن دست‌ها و ماندن در خانه را رعایت کنید و نگرانی بی‌مورد نداشته باشید.

منبع: webmd

رینوسینوزیت مزمن

رینوسینوزیت مزمن چیست؟

رینوسینوزیت یک بیماری قابل توجه و به نسبت شایع است . رینو سینوزیت با التهاب بینی و سینوس های اطراف بینی مشخص شده و با دو یا بیشتر علائم زیر همراه است:

انسداد بینی، ترشح بینی ( قدامی / خلفی بینی)، و نیزاحساس درد ویا فشاردر صورت و نیزکاهش یا عدم بویایی. در بیماران مبتلا به رینوسینوزیت تغییراتی در آندوسکوپی بینی و سینوسهاو نیز تغییرات توموگرافی کامپیوتری CT اسکن که نشان دهنده تغییرات مخاطی است، تشخیص داده می شود.


رینوسینوزیت مزمن یک بیماری شایع است که علل موضعی ایجاد کننده ی آن عبارتند ازآلرژن های تنفسی مثل گرد وغباردرون خانه و کپک ها ، گرده درختان ،گرده چمن و علف هرز ونیزعوامل عملکردی و بیوفیلم. رینوسینوزیت بازتاب افزایش فرکانس ابتلا جامعه به رینیت آلرژیک می باشد .

ادامه مطلب...

آلرژِی غذایی

آلرژی غذایی چیست؟

آلرژی غذایی یک واکنش سیستم ایمنی است که پس از مصرف غذاهای مشخصی بروز می­کند. حتی مقدار اندکی از مواد غذایی محرک آلرژی هم می­توانند علائم و نشانه­هایی مثل مشکلات گوارشی، کهیر و تورم راه­های هوایی ایجاد کنند. در بعضی افراد یک آلرژی غذایی می­تواند علائم شدیدی که تهدید کننده­ی حیات است مثل آنافیلاکسی ایجاد کند.

بطور تقریبی 6 تا 8 درصد از کودکان زیر 3 سال و 3 درصد از بزرگسالان مبتلا به آلرژی غذایی هستند. علی رغم اینکه درمان قطعی برای آلرژی وجود ندارد در بعضی کودکان با افزایش سن این مشکل برطرف می­شود.

احتمال اینکه مشکل رایجی مثل عدم تحمل غذا اشتباها آلرژی تلقی شود زیاد است. علی رغم آزار دهنده بودن، عدم تحمل غذا به اندازه آلرژی مشکلی جدی­ نیست و سیستم ایمنی را هم درگیر نمی­کند.


علائم

برای بعضی­ها آلرژی به ماده غذایی خاصی ناراحت کننده است اما شدید نیست. برای بعضی­ دیگر علائم ترسناک و تهدید کننده­ی حیات است. علائم آلرژی غذایی طی چند دقیقه تا دو ساعت پس از خوردن غذا بروز می­کند.

شایع­ترین علائم به شرح زیر است:

· مور مور شدن یا خارش دهان

· کهیر، خارش و اگزما

ادامه مطلب...

ريفلاكس گوارشي

 

 

ريفلاكس گوارشي شيرخواران را بشناسيم

ريفلاكس بازگشت محتويات معده، از معده به داخل مري مي‌باشد. همان چيزي كه در بالغين سبب ايجاد احساس ترش كردن يا سوزش سر دل مي‌شود. بسياري از شيرخواران مبتلا به ريفلاكس مي‌باشند. شيرخواري كه ريفلاكس دارد، هر ازچند گاهي شير يا پنيرك بالا مي‌آورد. بسياري اوقات اين شرايط بي سر و صدا و با فاصله نه چندان طولاني از شيرخوردن اتفاق مي‌افتد يا وقتي كه والدين مي‌خواهند باد گلوي شيرخوار را بگيرند، شير سرريز شده و روي شانه‌هاي مادر را سفيد مي‌كند. اگر اين حالت بصورت گاهگاهي اتفاق بيفتد و مشكلي براي شيرخوار ايجاد نكند امري عادي تلقي مي‌شود .


در اين شرايط پزشك معمولاً به والدين اطمينان خاطر مي‌دهد كه نگران نباشند و حين بغل كردن شيرخوار دستمال يا حوله‌اي روي شانه‌هاي خود بگذارند تا لباسهايشان كثيف نشود. تكنيك غلط تغذيه شيرخوار در ايجاد اين اتفاق نقش به سزايي دارد. والدين اين شيرخواران معمولاً حجم زيادي از شير را در مدت كوتاهي به فرزندان خود مي‌دهند بدون آنكه در ميان شيردهي باد گلوي وي را بگيرند. ما به اين والدين توصيه مي‌كنيم...

ادامه مطلب...

آلرژی گندم

حساسیت به گندم

حساسیت به گندم یک واکنش آلرژیک به غذاهایی است که حاوی گندم می­باشند. واکنش آلرژیک اصولا در پاسخ به خوردن گندم ایجاد می­شود هرچند در موارد نادری در پاسخ به استشمام گندم نیز گزارش شده است.

پرهیز از استفاده از گندم درمان اولیه این حساسیت است اما این راه حل همیشه آسان نیست چراکه در بسیاری از مواد غذایی از این ماده استفاده می­شود همانند سس،بستنی و هات داگ که حتی تصورش را هم نمی­کنیم! درمان دارویی در زمان مصرف غیرعامدانه گندم در بسیاری موارد مورد نیاز خواهد بود.


در بسیاری موارد آلرژی به گندم با بیماری سلیاک یکسان شناخته می شود که اشتباهی رایج است. آلرژی به گندم زمانی ایجاد می ­شود که

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 10