خدمات روز

علل كهیر چیست؟

علاوه بر "مواد خوراکی"، "داروها" و "عفونت ها" که می توانند منجر به بروز کهیر شوند موارد زیر هم در ابتلا به این عارضه موثر است:

* بیماری های داخلی:

بیماری های داخلی مختلفی ازجمله بیماری های غدد داخلی، بیماری های كبدی، آلودگی های انگلی و ندرتاً بیماری های بدخیم، بایستی در فهرست علل كهیر مدنظر باشند.

* كهیرهای ناشی از عوامل فیزیكی:

برخی از عوامل فیزیكی مثل نور خورشید، سرما، فشار، ارتعاشات شدید، تعریق، ورزش و تماس با آب می تواند در بعضی افراد سبب بروز كهیر شود.

در كهیر ناشی از آفتاب، ضایعات در محل هایی كه در معرض تابش آفتاب هستند بروز می كنند و ظرف چند ساعت برطرف می شوند.

كهیرهای ناشی از سرما در عضوی كه در معرض سرما بوده پیدا می شود.

تعریق در افراد جوان باعث كهیرهای كوچك خارش دار می شود كه معمولاً به دنبال ورزش یا اضطراب بروز می کند و ظرف 10 تا 15 دقیقه برطرف می شود. گاه در بعضی افراد، خارانیدن شدید پوست یا تحت فشار قرار گرفتن آن باعث بروز كهیر می شود. تماس با آب صرف نظر از این كه سرد یا گرم باشد، از علل دیگر كهیرهای فیزیكی هستند.

مقالات روز

تاثير ماساژ درماني بر کودکان مبتلا به آسم

آسم شايعترين بيماري مزمن دوران کودکي است و شيوع آن علي رغم پيشرفت قابل ملاحظه در کنترل بيماري و دستيابي به داروهاي مختلف جهت درمان آن، در دنيا در حال افزايش است. اخيرا استفاده از درمان هاي تکميلي و جايگزين در درمان بسياري از بيماري ها رو به افزايش است. هدف از انجام مطالعه حاضر بررسي تاثير ماساژ درماني بر آسم کودکان مبتلا به آسم بود. اين مطالعه بر روي 44 کودک مبتلا به آسم 4 تا 14 سال در يک کلينيک آسم و آلرژي انجام شد. نمونه هاي انتخاب شده به طور تصادفي به دو گروه تقسيم شدند. يک گروه دريافت کننده ماساژ درماني و يک گروه کنترل که فقط درمان و مراقبت روتين را دريافت مي کردند. از والدين گروه ماساژ درماني خواسته شد که هر شب قبل از خواب بيست دقيقه به مدت يک ماه کودک خود را علاوه بر درمان و مراقبت روتين ماساژ دهند. از تکنيک ماساژ استروکينگ و نيدينگ در نواحي صورت، سر، گردن شانه ها بازوها دست ها ،پاها، ساق پاها و پشت استفاده شد. اطلاعات از طريق مصاحبه و از طريق اندازه گيري مقادير اسپيرومتري جمع آوري شد. گروه کنترل فقط درمان هاي استاندارد آسم را در طي يک ماه داشتند. يک اسپيرومتري با و بدون ورزش در هر دو گروه در ابتداي مطالعه انجام دادند. و يک ماه بعد مجددا پيگيري و اسپرومتري در دو گروه تکرار شد. از آزمون آماري توصيفي و تحليلي جهت آناليز اطلاعات استفاده شد. تفاوت آماري معني داري بين ميانگين شاخص هاي اسپيرومتري در گرو ماساژدرماني در مقايسه با شاخص هاي اسپيرومتري پايه وجود داشت. در پيگيري يک ماه بعد در گروه ماساژ درماني FVC با 0.05 و FEV1 با 0.02 و FEV1 بعد از ورزش با 0.0005 تفاوت آماري معني داري وجود داشت. طبق يافته هاي اين مطالعه ماساژ روزانه مي تواند منجر به بهبودي تونسيته مجاري هوايي، کاهش حساسيت راه هوايي و کنترل بهتر آسم شود. استفاده از اين شيوه درماني مي تواند از استفاده بي رويه داروها جلوگيري کند و به عنوان يک روش درماني با روش هاي درماني با روش هاي درمان دارويي توام شود.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

شنا و فعاليت در هواي مرطوب آلرژي را بهبود مي‌بخشد

بيماران مبتلا به آلرژي از انجام ورزش‌هاي سنگين و حضور در هواي سرد پرهيز كنند و براي بهبود بيماري خود، علاوه بر دارو درماني، مي‌توانند به انجام ورزش‌هاي سبك همانند شنا و فعاليت در هواي مرطوب روي‌آورند.

دكتر بهرام ميرسعيد قاضي عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران و متخصص آسم و آلرژي گفت: بيماري‌هاي ويروسي در دوران شيرخوارگي بعلت باريك بودن راههاي هوايي بصورت سينه‌پهلو و در سنين بالاتر تورم برونشيت‌ها و تنگي نفس بروز مي‌كند كه عدم درمان به موقع منجر به تورم حلق مي‌شود.

وي افزود: عفونت‌هاي ويروسي زمينه آلرژي داشته و بدنبال سرماخوردگي سرفه‌هاي شديد، تنگي نفس و بصورت حادتر تورم گوشي مياني و عوارض ميكروبي ظاهر مي‌شود.

ادامه مطلب...

با همکاری دانشمند ایرانی مشخص شد:

افزایش بروز حساسیت غذایی با قرار گرفتن پوست در معرض آلرژن ها

بسیاری از کودکان پیش از این که بادام‌زمینی بخورند، نسبت به آن‌ آلرژیک می‌شوند و هم‌اکنون «سهیلا ملکی» و همکارانش نشان داده‌اند قرارگرفتن پوست آن‌ها در معرض بادام‌زمینی می‌تواند در بروز این حساسیت زودهنگام دخیل باشد.

در ابتدای فرآیند ابتلا به آلرژی، قرارگرفتن پوست در معرض آلرژن‌های غذایی در ایجاد این حساسیت مداخله می‌کند و این بدین معناست که از طریق قرارگرفتن مکرر پوست کودکان در معرض آنتی‌ژنی مانند بادام‌زمینی، آن‌ها به این مولفه غذایی واکنش نشان می‌دهد.

مطالعات گذشته نشان داده‌اند کودکان ممکن است هنگامی که از طریق شیر مادر یا غبار خانگی، در معرض پروتئین‌های بادام‌زمینی قرار می‌گیرند، برای نخستین بار آلرژیک شوند اما مطالعه جدید قرارگرفتن پوست در معرض بادام‌زمینی را به این فهرست می‌افزاید. این امر موجب می‌شود کودک برای نخستین بار که بادام‌زمینی را می‌چشد، به آن آلرژی نشان دهد.

ادامه مطلب...

عامل اصلی آلرژی در فرش و موکت خانه زندگی می‌کند!

یک فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمنولوژی بالینی گفت: حشره‌ای که مهم‌ترین عامل ایجاد آلرژی محسوب می‌شود، در میان فرش و موکت زندگی می‌کند.

دکتر سید حمیدرضا مرتضوی با اشاره به وجود سه دسته آلرژن خوراکی، تماسی پوستی و استنشاقی، اظهار کرد: آلرژی بینی بدنبال حساسیت زایی آلرژن‌های استشاقی ایجاد شده که می‌تواند راه‌های تنفسی فوقانی و تحتانی بدن را درگیر کند.

وی گرفتگی بینی، احساس انسداد در بینی همراه با آبریزش، خارش و عطسه را از جمله علائم آلرژی بینی عنوان کرد و افزود: همچنین در این نوع بیماری تغییرات چشمی، خارش و قرمزی چشم نیز در علائم این نوع بیماری مشاهده می‌شود.

به گفته این فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمنولوژی بالینی علائم بیماری گاه تا هفته‌ها و ماه‌ها می‌تواند ادامه پیدا کند.

ادامه مطلب...

13 درصد جمعیت کشور مبتلا به آسم هستند

دبیر علمی همایش منطقه ای آسم و آلرژی گفت: 13 درصد جمعیت کشور به بیماری آسم مبتلا هستند اما این آمار در استان ها تحت تاثیر عوامل مختلف متفاوت است.

دکتر رسول نصیری در همایش منطقه ای آسم و آلرژی در دانشگاه علوم پزشکی کردستان در سنندج، بیماری های آلرژی زا را یکی از معضلات بهداشتی امروز بیان کرد و افزود: افزایش آمار بیماری آسم در سطح کشور نگران کننده است.

وی اظهار کرد: عوامل مختلفی مانند گرد و غبار، عوامل آلاینده، دود سیگار، مواد شیمیایی و شوینده ها و عوامل آلرژی زا مانند حیوانات خانگی در بروز بیماری های آسم و آلرژی موثر هستند.

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 20