خدمات روز

تاثير پرتقال در پيشگيرى از آلرژى

پرتقال مى تواند تا ١٠٠ ميلى گرم ويتامين C داشته باشد كه يك آنتى اكسيدان قوى است كه خواص ضد حساسيت دارد و از بروز علائم آلرژى مانند آبريزش بينى و چشم و خارش آن جلوگيرى مى كند. در صورت ابتلا به آلرژى سعى كنيد روزانه چند ليوان آب پرتقال تازه بنوشيد.

مقالات روز

تاثير پياز قرمز در پيشگيرى از آلرژى

خارجى ترين لايه قسمت گوشى پياز حاوى ماده اى آنتى اكسيدان تحت عنوان quercetin (كورستين) است كه به اثرات ضد التهاب و آنتى هيستامينى دارد. احتمالا با كاهش آسيب به DNA و كاهش مقدار هيستامين بدن در اثر مواجه با گرده گياهان و ساير آلرژن ها، اثر ضد حساسيت بودن خود را نشان مى دهد. مقدار كورستين در يك پياز متوسط تقريبا ٤٠ ميلى گرم است. سيب هم حدود ٧ ميلى گرم كورستين دارد. اما با توجه به اينكه مصرف مقدارى حدود ٥٠٠ ميلى گرم كورستين خيلى مفيد است، تامين آن با مصرف پياز قرمز به صرفه و موثر تر است.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

آلرژی تنفسی

آلرژی تنفسی چیست؟

حساسیت  یا آلرژی واکنشیست که سیستم دفاعی و ایمنی بدن نسبت به بعضی از محرک ها ( آلرژن ها ) نشان می دهد. آلرژی یا حساسیت به اشکال مختلف از جمله: گوارشی ،پوستی ، آلرژی تنفسی ( فوقانی و تحتانی ) دیده می شود.

آلرژی تنفسی معمولا با علایم زیر خود را آشکار می سازد:

عطسه که در افراد مبتلا به آلرژی تنفسی معمولا صبح ها شدید تر است.

آبریزش بینی ناشی از آلرژی تنفسی که معمولا بی رنگ است و از هر دو سوراخ بینی خارج می شود.

خارش ناشی از آلرژی که می تواند چشم، بینی، گوش، حلق و پوست صورت را در بر گیرد.

گرفتگی بینی در اثر آلرژی تنفسی

سرفه نیز از دیگر علائم آلرژی تنفسی است .

در افراد دچار آلرژی تنفسی اشک ریزش هم دیده می شود .

ترشح پشت حلق ناشی از آلرژی تنفسی که معمولا بی رنگ است .

همانطور که ملاحظه نمودید، علایم آلرژی تنفسی بسیار شبیه به سرماخوردگی است. پزشک می تواند در افتراق این دو به شما کمک کند. آلرژی تنفسی می تواند فصلی یا دائمی باشد. در بعضی افراد علایم در تمام طول سال وجود دارد، اما در فصل یا فصلهای خاصی تشدید می یابد. زمینه ارثی در ایجاد آلرژی تنفسی نقش دارد و معمولا در افراد یک خانواده بیشتر دیده می شود.


درمان طبیعی آلرژی تنفسی

۱- پاک کردن هوای اطراف خود

می توانید در محیط کار و زندگی خود از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید تا از ورود ذرات گردوغبار، گرده گیاهان و هر آنچه که در هوای اطراف ایجاد حساسیت می کند، به دستگاه تنفسی جلوگیری شود. می توانید با پاک کردن هوای محیط اطراف خود، زمینه را برای بروز آلرژی به حداقل میزان ممکن برسانید.

۲- تمیز کردن پادری به طور مرتب

پادری ها معمولا در بیرون از منزل استفاده می شوند، اما در جلوی دستشویی، حمام و حتی اتاق ها هم به کار می روند.پادری ها به خصوص پادری های بیرون از منزل، مملو از خاک، گردو غبار، قارچ و میکروب می باشند و اگر برای مدت طولانی شسته نشوند، مواد حساسیت زا از آنها وارد هوا شده و علائم آلرژی را در افراد تشدید می کند.

در فصولی که آلرژی در شما بوجود می آید، از رفتن به پارک ها و مناطق رو باز حتی المقدور اجتناب کنید تا بروز علائم آلرژی در شما کاهش یابد.

۳- استفاده از ترکیب لیمو ترش و عسل

مقداری لیموترش را با مقداری آب و عسل مخلوط کنید. این ترکیب را صبح ها، به صورت ناشتا در فصولی که آلرژی دارید، مصرف کنید.مصرف این ترکیب به نرم شدن گلو کمک زیادی می کند و خلط پشت حلق را که سبب ناراحتی افراد مبتلا به حساسیت می شود از بین می برد.همچنین این ترکیب قابلیت دفع سموم بدن را دارد. علاوه بر این منبع خوبی از ویتامین ث  می باشد.

۴- استفاده از گیاه اکالیپتوس

اکالیپتوس به طور طبیعی به عنوان کاهش دهنده انواع التهاب، مخصوصا التهاب تنفسی استفاده می شود.نحوه استفاده از آن به این صورت می باشد که ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری برگ خرد شده گیاه اکالیپتوس را با یک فنجان آب جوش مخلوط کنید. سپس دمنوش آن را بنوشید. التهاب ناشی از بروز حساسیت در افراد با این روش کاهش پیدا می کند.

۵- عدم مصرف غذاهای آلرژی زا

در فصولی که آلرژی دارید، سعی کنید از مصرف غذاهای حساسیت زا خودداری کنید، زیرا علائم آلرژی را در شما بدتر می کنند.غذاهای تند و پر ادویه، میوه و سبزیجاتی مانند کیوی، بادمجان و گوجه فرنگی از جمله موادی هستند که علائم حساسیت را در بسیاری از افراد تشدید می کنند.

۶- کم رفتن به پارک و فضای آزاد

در فصولی که آلرژی در شما بوجود می آید، از رفتن به پارک ها و مناطق رو باز حتی المقدور اجتناب کنید تا بروز علائم آلرژی در شما کاهش یابد، و یا قبل از رفتن به این مناطق، طبق تجویز پزشک از داروهای تجویز شده استفاده نمایید.

۷- نکشیدن سیگار

اگر سیگاری هستید، سعی کنید حتی المقدور در فصولی که حساسیت دارید از مصرف سیگار خودداری کنید.

منبع: www.salamati.ir

كهير

كهير ضايعات قرمز رنگ برجسته اى هست كه در هر جايى از پوست ممكن است ظاهر شود اندازه آن از يك نقطه كوچك تا لكه هاى بهم پيوسته وسيع متفاوت است.

طول مدت حضور كهير بر روى پوست از چند ساعت تا هفته متفاوت است. كهيرى كه در كم تر از ٦ هفته برطرف شود كهير حاد و كهيرى كه بيش از ٦ هفته برطرف شدن آن طول بكشد كهير مزمن نام دارد.

كهير به علل مختلفى از جمله واكنش آلرژيك، حرارت بالا، استرس، عفونت و بعضى از بيمارى ها بوجود مى آيد. در بعضى موارد همراه كهير آنژيوادم رخ مى دهد كه بصورت ورم دور چشم، لب، پا و دست خود را نشان مى دهد. در موارد نادرى ممكن است آنافيلاكسى هم بروز كند و بيمار وارد شوك آنافيلاكسى شود.

علت

كهير وقتى رخ مى دهد كه ماست سل هاى موجود در جريان خون هيستامين ترشح كنند كه باعث تراوش مايع از عروق زير پوست شود و تجمع مايعات برجستگى هايى را در پوست ايجاد مى كند كه همان كهير است.

غالبا كهير با يك واكنش آلرژيك همراهى دارد و مى تواند در عرض چند دقيقه پوست را درگير كند. در ادامه آلرژى هاى شايعى كه كهير مى دهند نام برده مى شود:

-غذاها: صدف، آجيل، شير و ميوه

- بعضى از دارو ها

- گرده گياهان

- گزش حشرات

كهير مى تواند علل ديگرى هم داشته باشد، مثلا در اثر فشار، سرما يا نور خورشيد پوست ما كهير بزند كه به نام كهير فيزيكى شناخته مى شود.

علائم

نشانه اصلى ضايعات قرمز رنگ برجسته بر روى پوست است، گاهى ممكن است مركز برجستگى رنگ پريده باشد، همچنين شكل و مكان آن قابل تغيير است. اندازه آن هم مى تواند از يك نقطه تا يك بشقاب متغير باشد و شايد با خارش و احساس سوزش همراه باشد.

اگر فرد آنژيوادم هم داشته باشد، اطراف چشم،دست، پا، لب ها و گلويش هم ورم مى كند. اگه اين آنژيوادم خيلى شديد باشد در صورت ورم زياد گلو احتمال رخ دادن انسداد راه هوايى هم هست.

درموارد نادرى كه منجر به آنافيلاكسى مى شود علائمى همچون سخت نفس كشيدن، افت ناگهانى فشار خون، گيجى و كاهش سطح هوشيارى رخ مى دهد.

تشخيص

در اغلب اوقاب پزشك شما با مشاهده كهير مى تواند آن را تشخيص دهد، براى يافتن علت سوالاتى در مورد سابقه دارويى، مواجهه با آلرژن ها و موارد استرس زا از شما خواهد پرسيد.

در مواردى كه كهير بصورت مزمن حضور داشته باشد سوالات دقيق ترى راجع به غذاها و نوشيدنى هاى مصرفى روزانه و محل پديد آمدن كهير روى پوست پرسيده خواهد شد و يك سرى بررسى دقيق تر مانند آزمايش خون، تست هاى آلرژى و عملكرد تيروئيد در صورت نياز و صلاح ديد پزشك معالجتان انجام خواهد شد.

درمان

در اكثر موارد اگر كهير خيلى شديد نباشد خود به خود خوب مى شود. اجتناب از آلرژنى كه باعث بروز كهير مى شود خود بخشى از درمان است. اگر با خارش همراه باشد تجويز آنتى هيستامين مفيد است.

در صورت بروز كهير مزمن ممكن است پاسخ دهى به بعضى از داروهاى ضد حساسيت خوب نباشد به همين خاطر مهم است به پزشكى مراجعه كنيد كه روند درمان شما را پيگيرى كند تا به يك داروى موثر برسد.

منبع: www.kidshealth.org

آلرژی دانه های مغزی

حدود پنج درصد از كودكان آمريكايى در سنين مدرسه از آلرژى دانه های مغزی رنج مى برند و مى تواند باعث بروز مشكلاتى شود بويژه اگر در خارج از خانه باشد خطرناك تر است.

پروتئين هاى موجود در بادام زمينى، گردو، فندق، پسته و بادام هندى مشابه است و هركس كه به يكى از اين ها آلرژى داشته باشد احتمال حساسيت به سايرين هم وجود دارد.

مبتلايان به اين آلرژى مجموعه اى از علايم و نشانه هايى را تجربه مى كنند كه محرك ايجاد آن آلرژن ها هستند. آلرژن ها باعث آزاد و فعال شدن IgE يا همان آنتى بادى آلرژى مى شوند كه در حالت عادى سطح آن در بدن بسيار پايين است. IgE باعث ترشح هيستامين مى شود كه علائم آلرژى مانند آبريزش بينى، سوزش چشم، كهير، تنگى نفس، عطسه و سرفه و... را تقليد مى كند. واكنش آلرژيك با توجه نوع آجيل و سيستم ايمنى خود فرد مى تواند بسيار متفاوت باشد. بيشتر آلرژى ها حداكثر چند ساعت طول مى كشند و تاثير گذارى آن ها بر ٤ سيستم زير است:

١- پوست: شايع ترين واكنش ها در پوست رخ مى دهد كه بصورت خارش، راش، كهير، اگزما و زخم هاى اطراف دهان خودش را نشان مى دهد. حتى ارتباط پوستى انواع آجيل هم مى تواند چنين واكنش هايى را ايجاد كند.

٢- سيستم گوارش: علائمى مثل اسهال، استفراغ و دردهاى شكمى خودش را نشان مى دهد.

٣- سيستم تنفس: علائمى مثل آبريزش بينى، سوزش خارش چشم ها، سرفه و عطسه را بروز مى دهد.

٤- سيستم قلبى عروقى: موجب كاهش سطح هوشيارى و از حال رفتن مى شود.

علاوه بر اين، ممكن است در مواردى آنافيلاكسى هم رخ دهد كه بسيار خطرناك است و حيات فرد را تهديد مى كند.

در موارد بسيار نادرى حتى مقدار بسيار اندكى از آجيل هم مى تواند موجب بروز آلرژى شود اما غالبا بايد آجيل خورده و هضم شود تا واكنش بروز كند.

 

زندگي كردن با اين آلرژى

بهترين راهكار را پزشك آلرژى شما مى تواند ارائه دهد. اصلى ترين كار هم اجتناب از خوردن آجيل و هر ماده غذايى كه ممكن است آن را داشته باشد، هست.

بهترين راه براى اطمينان از اينكه يك ماده غذايى فاقد انواع آجيل هست، مطالعه ليبل آن مى باشد. ممكن است يك ماده فاقد انواع مغز باشد ولى بخاطر اينكه طبخ آن در محيطى انجام شده است كه آجيل وجود داشته است و به عنوان آلرژن عمل كند پس حتى از غذاهاى مشكوك هم اجتناب كنيد.

از جمله مواد غذايى كه بايد از آن ها اجتناب كرد موارد زير است:

١- كوكى و انواع كلوچه: در اكثر موارد حاوى يك يا چند نوع مغز هستند اما حتى اگر فاقد آن باشند ممكن است مجاورت در كنار اين مواد هم باعث آلرژن شدن آن بشود.

٢- شكلات: تنها شكلات هايى مصرف كنيد كه واجد برچسبى هستند كه ذكر شده است فاقد انواع آجيل هستند.

٣- بستنى

٤- غذاهاى آسيايى و آفريقا: غذاهاى چينى، هندى و مكزيكى خيلى وقت ها حاوى امواع مغز ها هستند.

٥- سس: در خيلى از سس ها از بادام زمينى و كره آن استفاده مى شود.

 

در منزل هم موارد زير را رعايت كنيد:

١- از قرار دادن آجيل ها و فراورده ى آن در محيط آشپزخانه خود دارى كنيد، مثلا اگر از چاقويى براى درست كردن ساندويچ كره بادام زمينى استفاده كرديد قبل از شستشو، براى طبخ چيزى براى فرزندتان كه مبتلا به آلرژى است از آن استفاده نكنيد.

٢- از خوردن غذاهايى كه خودتان نپخته ايد و از محتويات و شيوه طبخ آن بى اطلاعيد اجتناب كنيد.

٣- سلف مدرسه را از ابتلاى فرزندتان به اين آلرژى مطلع سازيد و در صورت مراجعه به كافه يا رستوران حتما به آشپز اطلاع دهيد كه غذاها فاقد انواع دانه هاى مغزى باشد.

٤- حتما آمپول خودكار اپى نفرين همواره در دسترس فرزندتان باشد و مسئولين و دوستان نزديكش از شيوه استفاده از آن اطلاع داشته باشد.

 

منبع: www.kidshealth.org

آلرژی شیر

آلرژى شير و عدم تحمل لاكتوز مشكلاتى را پس از مصرف شير ايجاد مى كنند اما علائم آن ها بسيار با هم متفاوت است. عدم تحمل لاكتوز علائم ناراحت كننده اى دارد اما هيچوقت تهديد كننده حيات نيست اما آلرژى شير مى تواند ناگهان حال فرد را بشدت بد كند و حتى حياتش را به خطر بيندازد. به همين علت است كه بايد از شير و ساير فراورده هاى لبنى در صورت وجود آلرژى اجتناب كرد،

شير شايع ترين علت آلرژى در كودكان است و ٢-٣٪‏ كودكان زير ٣ سال را مبتلا مى كند. غالبا در گذر زمان برطرف مى شود اما مواردى هم هست كه تا پايان عمر اين آلرژى باقى مى ماند.

آلرژى شير محدوده اى از علائم از خفيف تا شديد را در بر مى گيرد. اگر فرزند شما مورد شناخته شده آلرژى شير است، حتما همواره دو عدد آمپول خودكار اپينفرين براى مواقعى كه واكنش شديد يا همان آنافيلاكسى مى دهد همراه داشته باشد.

متخصص آلرژى مى تواند برنامه اى به شما ارائه دهد كه براى تشخيص و درمان آلرژى شير آماده شويد.

 

چه اتفاقى در آلرژى شير رخ مى دهد؟

وقتى كسى به شير حساسيت دارد، سيستم ايمنى بدنش كه در حالت عادى با مواد مهاجم مقابله مى كند، به شدت با پروتئين هاى شير و ديگر مواد لبني واكنش مى دهد و هر وقت كه فرد شير مى نوشد يا لبنيات مى خورد بدنش آن پروتئين ها را يك ماده مهاجم در نظر مى گيرد.

اين واكنش موجب آزاد شدن موادى مانند هيستامين مى شود كه باعث بروز علائم آلرژى مانند كهير، سرفه، تنگى نفس، آبريزش و خارش چشم و بينى و... مى شود.

واكنش آلرژيك به شير مى تواند در هر نوبت متفاوت باشد. بعضى از واكنش ها مانند كهير ضعيف است و تنها يك سيستم بدن را درگير مى كند و بعضى اوقات هم واكنش شديد است و حيات فرد را تهديد مى كند.

پيشگيرى

براى پيشگيرى از آلرژى شير فرزند شما بايد از مصرف هر ماده اى كه حاوى شير باشد اجتناب كند. گاهى اوقات شير در موادى وجود دارد كه انتظارش را نداريم مثل؛ گوشت فراورى شده يا مزه دار شده، كنسرو تن و بسيارى از مواد پخته شده مانند نان ها و كلوچه ها.

اگر قصد داشتيد كه در بيرون از خانه غذا بخوريد بهترين كار اين است كه غذاى مخصوص فرزند خود را همراه داشته باشيد، در غير اين صورت حتما آشپز را از مسئله آلرژى شير فرزندتان آگاه كنيد تا از شير و فراورده هاى آن در غذاى فرزندتان استفاده نكند.

 

جايگزين

شير ساير حيوانات( مثل گوسفند، بز، بوفالو) جايگزين مناسبى براى كسانى كه به شير گاو آلرژى دارند نيست چونكه پروتئين هاى آن ها مشابه است. گاهى اوقات افرادى كه به شير گاو حساسيت دارند حتى به شير سويا هم حساسند.

اما جايگزين هايى براى شير وجود دارد كه فاقد پروتئين هاى آن هستند و هم كلسيم و ويتامين D دارند. متخصص آلرژى به شما مى گويد كه چه انواعى از شير براى شما مناسب است. بعضى از شير هاى جايگزين به شرح زير است:

- شير بادام

- شير برنج

- شير جو

- شير نارگيل

منبع: www.kidshealth.org

صفحه 1 از 38