خدمات روز

علل كهیر چیست؟

کهیر علت های مختلفی دارد که می توان از آن جمله به موارد زیر اشاره کرد:

1. مواد خوراكی: شایع ترین مواد خوراكی مولد كهیر عبارتند از: تنقلات، شكلات، ماهی، گوجه فرنگی، تخم مرغ، توت و شیر. به طور كلی مواد خوراكی تازه و خام، بیش از مواد پخته شده سبب ایجاد كهیر می شوند. افزودنی های خوراكی و نگاهدارنده ها نیز ایجاد كهیر می كنند.

2. داروها: تقریباً تمامی داروهای تجویز شده توسط پزشك یا داروهای خود درمانی می توانند سبب بروز كهیر شوند، برخی از این داروها عبارت اند از: آنتی بیوتیك ها، مسكن ها، آرام بخش ها و خواب آورها، مكمل های غذایی، آنتی اسیدها. ویتامین ها و قطره های چشمی و ملیّن ها و شیاف ها نیز ایجاد كهیر می كنند. در صورت ابتلا به كهیر، باید تمامی داروهای مصرف شده، حتی در هفته های اخیر را به پزشك اطلاع داد تا در تعیین علت، راهنما باشد.

3. عفونت ها: بعضی از عفونت ها از قبیل سرماخوردگی و عفونت های گلو در كودكان می توانند سبب بروز كهیر شوند، ولی برخی عفونت های مزمن و گاه عفونت هایی به شكل سینوزیت یا برخی آبسه ها نیز به عنوان علت ایجاد كهیر مهم هستند.

ادامه دارد...

مقالات روز

بيماري آسم بر ضريب هوشي هيچگونه اثر منفي ندارد

آسم شايعترين بيماري مزمن در کودکان است. ضريب هوشي از شاخصه هاي ارزشيابي ميزان کارائي افراد است. هدف از اين مطالعه مقايسه ضريب هوشي بين بيماران کودک داراي آسم متوسط و کودکان مشابه سالم است.
اين مطالعه مورد-شاهدي در مدت 8 ماه در سال 1390 در کلينيک طوبي شهر ساري انجام شده است. آزمون هوش وکسلر کودکان از طريق دو نيمه کردن براي هوشبهر کلي 97/، براي هوشبهر کلامي 97/ و براي هوشبهر عملي 93/ انجام شده است. اطلاعات در برنامه نرم افزاري SPSS ثبت شد. مقايسه ميانگين هاي به دست آمده ازمتغيرها به وسيله آزمون تي انجام گرفت. داده هاي طبقه بندي شده در گروه هاي مختلف سني و هوشي نيز توسط آزمون مجذور کاي دو مورد مقايسه قرار گرفتند.در تمام آزمون هاي آماري مقادير p کمتر از 05/ به عنوان سطح معناداري در نظر گرفته شد.
204 کودک مورد مطالعه قرار گرفتند که 114 نفر (55.9%) در گروه مورد و 90 نفر(44.1%) در گروه شاهد قرار داشتند. 115 کودک (56.4%) از کودکان مورد مطالعه مذکر و 89 نفر(43.6%) از اين کودکان نيز مونث بودند.در مجموع نمره هاي هوشبر کلي در بيماران و افراد سالم به ترتيب برابر 109.2 و 107.5 بوده است که تفاوت معني داري نداشته است(0.905). هيچ تفاوت معناداري بين نمرات دو گروه براساس جنسيت و نمرات هوشبهر طبقه بندي شده وجود ندارد.
نتایج نشان می دهد بيماري آسم در زمره بيماري هاي مزمن قرار دارد که بر ضريب هوشي هيچگونه اثر منفي ندارد.

کلینیک فوق تخصصی آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی دانشگاه تهران

عامل اصلی آلرژی در فرش و موکت خانه زندگی می‌کند!

یک فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمنولوژی بالینی گفت: حشره‌ای که مهم‌ترین عامل ایجاد آلرژی محسوب می‌شود، در میان فرش و موکت زندگی می‌کند.

دکتر سید حمیدرضا مرتضوی با اشاره به وجود سه دسته آلرژن خوراکی، تماسی پوستی و استنشاقی، اظهار کرد: آلرژی بینی بدنبال حساسیت زایی آلرژن‌های استشاقی ایجاد شده که می‌تواند راه‌های تنفسی فوقانی و تحتانی بدن را درگیر کند.

وی گرفتگی بینی، احساس انسداد در بینی همراه با آبریزش، خارش و عطسه را از جمله علائم آلرژی بینی عنوان کرد و افزود: همچنین در این نوع بیماری تغییرات چشمی، خارش و قرمزی چشم نیز در علائم این نوع بیماری مشاهده می‌شود.

به گفته این فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمنولوژی بالینی علائم بیماری گاه تا هفته‌ها و ماه‌ها می‌تواند ادامه پیدا کند.

ادامه مطلب...

13 درصد جمعیت کشور مبتلا به آسم هستند

دبیر علمی همایش منطقه ای آسم و آلرژی گفت: 13 درصد جمعیت کشور به بیماری آسم مبتلا هستند اما این آمار در استان ها تحت تاثیر عوامل مختلف متفاوت است.

دکتر رسول نصیری در همایش منطقه ای آسم و آلرژی در دانشگاه علوم پزشکی کردستان در سنندج، بیماری های آلرژی زا را یکی از معضلات بهداشتی امروز بیان کرد و افزود: افزایش آمار بیماری آسم در سطح کشور نگران کننده است.

وی اظهار کرد: عوامل مختلفی مانند گرد و غبار، عوامل آلاینده، دود سیگار، مواد شیمیایی و شوینده ها و عوامل آلرژی زا مانند حیوانات خانگی در بروز بیماری های آسم و آلرژی موثر هستند.

ادامه مطلب...

هشدار درباره خود درمانی برای آلرژی پاییز

پاییز برای بسیاری از افراد با سپری شدن روزهای تقویم نمی‌آید. آنها از سرفه‌ها و عطسه‌های مکرر، خارش چشم و بینی متوجه می‌شوند که فصل گرده‌افشانی بعضی گیاهان شروع شده است و حالا چند روز مانده به شروع پاییز، دبیر انجمن ریه ایران نسبت به مصرف خودسرانه دارو توسط مبتلایان به آلرژی فصلی هشدار داده و گفته‌است: «در شهرهای بزرگ صنعتی بین ۱۰تا ۴۰درصد مردم دچار رینیت آلرژیک هستند و با خوش‌بینانه‌ترین آمار ۵تا ۶میلیون نفر در ایران مبتلا به آسم هستند.»

نزديك به 300ميليون نفر در سراسر جهان آسم دارند. در شهر‌هاي صنعتي اين علائم وخيم‌تر بروز مي‌كند. دكتر روزبه نقشين دبير انجمن ريه ايران اين آمار را در مورد ساكنان شهر‌هاي بزرگ و صنعتي ايران بين 10تا 40درصد تخمين مي‌زند و مي‌گويد: برخي از بيماران در روزها و ماه‌هايي از سال به‌صورت موقت دچار اين علائم آزار‌دهنده مي‌شوند. آنها به جاي اينكه به پزشك مراجعه كنند و پيگير درمان مناسب باشند، يا با نشانه‌هاي آن مدارا مي‌كنند يا خودسرانه‌ تركيبات كورتن‌دار كه بسيار مضر هستند را مصرف مي‌كنند. عده‌اي هم به قرص‌هاي ضد‌حساسيت (آنتي هيستامين‌ها) روي مي‌آورند. حتي گاهي به مصرف داروهاي گياهي و روش‌هاي درماني غيرعلمي پناه مي‌برند. »

ادامه مطلب...

روزهای نارنجی با طعم و بوی آلرژی

تمام آنچه باید درباره آلرژی فصلی بدانید

روزهای پاییزی با طعم و بوی آلرژی و حساسیت آغاز شده اند از آبریزش بینی، حساسیت و سرفه تا عطسه، خارش چشم و .... هدیه ناخوشایند روزهای نارنجی پاییزی برای افراد آلرژیک هستند.

روزهای کوتاه پاییزی برای افرادی که حساسیت دارند تبدیل به روزهایی بلند و سختی می شوند که گویا پایانی برای آن وجود ندارد و هر روز بر شدت حساسیت و آلرژی آنها افزوده می شود.

آلرژی یا حساسیت، واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن به برخی از عوامل و محرک های محیطی است. گرده گیاهان، یکی از مسائلی است که باعث تحریک سیستم ایمنی اشخاص آلرژیک می شود که با تغییر فصل می تواند تشدید شود. درمان بخصوصی برای آلرژی وجود ندارد. هر آلرژی با توجه به شکل ظاهری، علت و همینطور شدت بروز در شخص می تواند درمان متفاوتی نسبت به سایر آلرژی ها داشته باشد. اما در ابتدا بایستی ماده حساسیت زا شناسایی شود.

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 19